Петролът поевтиня на фона на преговорите на Г-7 в Германия

Петролът поевтиня на фона на преговорите на Г-7 в Германия

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в понеделник, докато инвеститорите следят за всякак действия срещу руския износ на петрол и газ, които могат да бъдат предприети на срещата на лидерите на страните от Г-7 в Германия, пише Ройтерс.

Към 8:50 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,24 долара, или 0,21%, до 112,9 долара за барел, докато цената на американския лев суров петрол WTI се понижи с 0,24 долара, или 0,21%, до 112,9 долара за барел. В петък брентът напредна с 2,8%, а WTI – с 3,2%. И двата сорта обаче регистрираха седмичен спад, след като увеличението на лихвите във водещи икономики подкрепи щатския долар и засили опасенията от рецесия.

Перспективата за по-голямо ограничение на доставките надвисна над пазара, докато лидерите на Г-7 търсят начин да намалят способността на Русия да финансира войната си в Украйна. Очаква се обаче те да обсъдят и съживяването на иранското ядрено споразумение, което може да доведе до поява на пазара на повече ирански петрол.

На срещата си в четвъртък пък държавите износителки от групата ОПЕК+, в която влиза и Русия, вероятно ще се придържат към плана за ускорено увеличение на производството на петрол през август.

Очаква се лидерите на Г-7, чиято среща започна в неделя, да обсъдят вариантите за справяне с покачващите се цени на енергията и замяната на руския внос на петрол и газ, както и допълнителни санкции, които не изострят инфлацията.

Тези мерки включват налагане на таван на цената, плащана за руския петрол, за да се намалят приходите в Москва, като същевременно се ограничават щетите за други икономики.

„Не е ясно дали ценовото ограничение ще постигне този резултат“, каза в бележка анализаторът на Commonwealth Bank of Australia Вивек Дар.

„Все още нищо не пречи на Русия да забрани износа на петрол и рафинирани продукти за икономиките на Г-7 в отговора на ценовия таван, което би влошило недостига на петрол и рафинирани продукти на световните пазари“, добави Дар.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ