Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поевтинява на фона на ръста на случаите на COVID-19 в Китай
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в четвъртък, тъй като нарастващият брой на случаите на заразени с COVID-19 в Китай помрачи надеждите за възстановяване на търсенето на гориво в най-големия вносител на суров петрол в света, предаде Ройтерс.
Към 8:50 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,43 долара, или 0,52%, до 82,83 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,60 долара, или 0,76%, до 78,36 долара за барел.
Мащабът на най-новата епидемия и съмненията относно официалните данни накараха някои държави да въведат нови правила за пътуване за китайските посетители, дори когато Китай започна да премахва най-строгия в света COVID режим на блокирания и тестове.
„Липсата на яснота по отношение на ситуацията с вируса в Китай предизвика някои нови правила за пътуване от различни страни, които биха могли да послужат за потушаване на оптимизма“, каза Джун Ронг Йеап, пазарен стратег в IG.
„Насочвайки се към 2023 г., има шансове цените на петрола да се възстановят, но това все още ще се свежда до темпото на повторното отваряне на Китай и дали участниците на пазара са оценили рисковете за растеж като компромис с по-строгите политики на централната банка“, добави той .
Петролните пазари също бяха разтърсени от очакванията за ново увеличение на лихвените проценти в Съединените щати, тъй като Федералният резерв се опитва да ограничи покачването на цените в стегнатия пазар на труда.
Запасите от суров петрол в САЩ са паднали по-малко от очакваното - с около 1,3 милиона барела, през седмицата, приключила на 23 декември, според пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт. Прогнозите на анализаторите бяха за спад от 1,5 млн. барела.
На цените се отрази и съобщението на канадската енергийна компания TC Energy, която заяви, че работи за рестартиране на работата на частта от тръбопровода Keystone, която беше спряна след изтичане на петрол този месец. Това обаче се случва на фона на арктическите студове в части на САЩ и Канада, които принудиха някои съоръжения за рафиниране на петрол да спрат работа.
Пазарите обаче получиха известна подкрепа от забраната на руския президент Владимир Путин за износ на суров петрол и петролни продукти от 1 февруари за пет месеца за нации, които спазват наложения от Запада таван на цените на руския петрол.
Германия заяви, че забраната „няма практическо значение“, тъй като страната работи от пролетта, за да замени руските доставки на петрол и да гарантира сигурността на доставките.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.