Петролът поксъпна на фона на икономическите данни от САЩ и Китай

Петролът поксъпна на фона на икономическите данни от САЩ и Китай

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в понеделник, след като апетитът на инвеститорите към рисковите активи се подобри на фона на данните за работните места в САЩ и китайския износ, предаде Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,79 долара, или 0,83%, до 95,71 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,61 долара, или 0,69%, до 89,62 долара за барел.

И двата петролни еталона се повишиха в петък, след като растежът на работните места в Съединените щати, най-големият потребител на петрол в света, неочаквано се ускори през юли. В неделя Китай също изненада пазарите с по-бърз от очаквания растеж на износа.

„Признаците за слабо търсене на запасите в САЩ миналата седмица насърчиха търговията въз основа на отслабващата перспектива, каза Стивън Инес“, управляващ директор на SPI Asset Management. „Но данните за работните места и износа донякъде преобърнаха тази гледна точка“, добави той.

Китай, най-големият вносител на суров петрол в света, е внесъл 8,79 милиона барела суров петрол на ден през юли, което представлява ръст спрямо четиригодишно дъно през юни, но все пак с 9,5% по-малко от година по-рано, показват данни на митниците.

Китайските рафинерии намалиха запасите си на фона на високите цени на суровия петрол и слабите вътрешни маржове, въпреки че общият износ на страната набра скорост.

Отразявайки по-ниското търсене на бензин в САЩ и тъй като стратегията на Китай за нулев COVID-данък продължава да забавя възстановяването, ANZ преразгледа надолу своите прогнози за търсенето на петрол за 2022 г. и 2023 г. съответно с 300 000 барела на ден и 500 000 барела на ден.

Търсенето на петрол за 2022 г. сега се очаква да нарасне с 1,8 милиона барела на ден на годишна база и да достигне 99,7 милиона барела на ден, малко по-малко от върховете отпреди пандемията, казаха от банката.

Износът на руски суров петрол и петролни продукти продължи да тече въпреки, че на 5 декември влизат в сила санкциите на Европейския съюз, забраняващи вноса на руски суров петрол по море.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?