Петролът поксъпна на фона на икономическите данни от САЩ и Китай

Петролът поксъпна на фона на икономическите данни от САЩ и Китай

Петролът поксъпна на фона на икономическите данни от САЩ и Китай

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в понеделник, след като апетитът на инвеститорите към рисковите активи се подобри на фона на данните за работните места в САЩ и китайския износ, предаде Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,79 долара, или 0,83%, до 95,71 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,61 долара, или 0,69%, до 89,62 долара за барел.

И двата петролни еталона се повишиха в петък, след като растежът на работните места в Съединените щати, най-големият потребител на петрол в света, неочаквано се ускори през юли. В неделя Китай също изненада пазарите с по-бърз от очаквания растеж на износа.

„Признаците за слабо търсене на запасите в САЩ миналата седмица насърчиха търговията въз основа на отслабващата перспектива, каза Стивън Инес“, управляващ директор на SPI Asset Management. „Но данните за работните места и износа донякъде преобърнаха тази гледна точка“, добави той.

Китай, най-големият вносител на суров петрол в света, е внесъл 8,79 милиона барела суров петрол на ден през юли, което представлява ръст спрямо четиригодишно дъно през юни, но все пак с 9,5% по-малко от година по-рано, показват данни на митниците.

Китайските рафинерии намалиха запасите си на фона на високите цени на суровия петрол и слабите вътрешни маржове, въпреки че общият износ на страната набра скорост.

Отразявайки по-ниското търсене на бензин в САЩ и тъй като стратегията на Китай за нулев COVID-данък продължава да забавя възстановяването, ANZ преразгледа надолу своите прогнози за търсенето на петрол за 2022 г. и 2023 г. съответно с 300 000 барела на ден и 500 000 барела на ден.

Търсенето на петрол за 2022 г. сега се очаква да нарасне с 1,8 милиона барела на ден на годишна база и да достигне 99,7 милиона барела на ден, малко по-малко от върховете отпреди пандемията, казаха от банката.

Износът на руски суров петрол и петролни продукти продължи да тече въпреки, че на 5 декември влизат в сила санкциите на Европейския съюз, забраняващи вноса на руски суров петрол по море.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ