Петролът поскъпна на фона на по-слабия долар

Петролът поскъпна на фона на по-слабия долар

Петролът поскъпна на фона на по-слабия долар

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия във вторник, след като щатският долар се понижи спрямо другите водещи валути, но печалбите бяха ограничени от притесненията за забавяне на растежа на търсенето на гориво в световен мащаб на фона на икономическите данни от ключови вносителки на петрол като Китай, предаде Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с минималните 0,01 долара, или 0,01% до 93,27 долара за барел, след като предходната сесия поевтиня с 0,3%. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,07 долара, или 0,08%, до 84,65 долара за барел, следвайки спад от 0,6% в понеделник.

Доларовият индекс, който следи хода на американската валута спрямо кошницата от шест основни конкурентни валути, се понижи в началото на търговията, което направи петрола, деноминиран в долари, по-евтин за други притежатели на валута и спомогна за повишаване на цените.

Въпреки това, признаците за нестабилна икономическа активност в Съединените щати и Китай, двата най-големи потребители на петрол в света, ограничиха ръста на цените.

„Фундаментите на търсенето и предлагането остават до голяма степен стабилни, оставяйки икономическите настроения на петролния пазар някъде по средата“, коментира Вандана Хари, основател на доставчика на анализи на петролния пазар Vanda Insights.

„Голяма част от влошаващите се перспективи за търсенето вече са взети предвид, така че всеки по-нататъшен натиск надолу може да действа бавно“, добави тя.

Бизнес активността в САЩ се сви за четвърти месец през октомври, като производителите и фирмите за услуги заявиха в месечно проучване на S&P Global, публикувано в понеделник, че търсенето от страна на клиентите намалява.

Това отслабване на търсенето може да означава, че повишенията на лихвените проценти на Федералния резерв на САЩ за борба с инфлацията работят и може да убедят централната банка да забави политиките си за повишаване на лихвените проценти, което ще се приеме като положителен сигнал за търсенето на гориво.

Също в понеделник правителствените данни показаха, че вносът на суров петрол в Китай през септември е бил с 2% по-нисък от година по-рано, продължавайки тенденцията за по-слаб внос.

Запасите от суров петрол в САЩ също се очаква да нараснат тази седмица, което може да ограничи ръста на цените. Анализатори, анкетирани от Ройтерс, изчислиха, че запасите от суров петрол са се повишили с 200 хил. барела през седмицата до 21 октомври. Според тях запасите от бензин са намалели с около 1,2 млн. барела, а тези от дестилати, които включват дизел и мазут, са се понижили с 1,1 млн. барела.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ