Петролът поскъпна след решението на ОПЕК+ за намаляване на добива

Петролът поскъпна след решението на ОПЕК+ за намаляване на добива

Петролът поскъпна след решението на ОПЕК+ за намаляване на добива

Цените на петрола се повишиха за четвърта поредна сесия в ранната търговия в четвъртък, като Брентът достигна триседмичен връх, след като ОПЕК+ се съгласи да затегне допълнително глобалното предлагане на суров петрол със сделка за намаляване на производството с около 2 милиона барела на ден, което е най-голямото намаление от 2020 г. насам, предаде Ройтерс.

Към 8:45 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,08 долара, или 0,09%, до 93,45 долара за барел, след като предходната сесия напредна с 1,7%. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,07 долара, или 0,08%, до 87,83 долара за барел, следвайки ръст от 1,4% във вторник.

Споразумението между Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзниците, водени от Русия, носещи общото название ОПЕК+, дойде преди ембаргото на Европейския съюз върху вноса на руски петрол по море и би намалило доставките на и без това стегнатия пазар, давайки нов тласък на инфлацията.

Като се има предвид, че производството в някои от страните от ОПЕК+ е под целевите нива, действителното намаление ще бъде по-малко от договорените 2 млн. барела на ден.

Министърът на енергетиката на Саудитска Арабия Абдулазиз бин Салман каза, че реалното съкращаване на доставките ще бъде s около 1 милион до 1,1 милиона барела на ден и то е в отговор на повишаващите се лихвени проценти на Запад и отслабващата световна икономика.

Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън разкритикува сделката като „късогледа”. Белият дом каза, че президентът Джо Байдън ще продължи да преценява дали да освободи допълнителни стратегически петролни запаси с цел постигане на по-ниски цени.

Белият дом каза, че ще се консултира с Конгреса за допълнителни пътища за намаляване на контрола на ОПЕК и нейните съюзници върху цените на енергията в очевидно позоваване на законодателство, което може да изложи членовете на групата на антитръстови дела.

„Окончателното въздействие върху пазара ще зависи от продължителността на споразумението, тъй като ОПЕК+ реши да удължи своята Декларация за сътрудничество до края на 2023 г.“, посочиха анализаторите на Citi в бележка, като добавиха, че съкращенията на доставките ще задържат глобалните запаси на по-ниски нива за по-дълго време.

Повече от половината от намаляването на доставките с 1 милион барела на ден се очаква да дойде от най-големия износител в света - Саудитска Арабия, казаха анализатори от RBC Capital.

Отделно в сряда руският вицепремиер Александър Новак каза, че Русия може да намали добива на петрол в опит да компенсира ефекта от ценовите ограничения, наложени от Запада заради действията на Москва в Украйна.

Намаляването на петролните запаси в САЩ миналата седмица също подкрепи цените. Запасите от суров петрол са намалели с 1,4 милиона барела през седмицата, приключила на 30 септември, до 429,2 милиона барела, съобщи Администрацията за енергийна информация.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ