Петролът поскъпва на фона на решението на ОПЕК+ за добива и влизането в сила на санкциите срещу Русия

Петролът поскъпва на фона на решението на ОПЕК+ за добива и влизането в сила на санкциите срещу Русия

Петролът поскъпва на фона на решението на ОПЕК+ за добива и влизането в сила на санкциите срещу Русия

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в понеделник, след като страните от ОПЕК+ запазиха целите си за добив стабилни, а в сила влезе тавана на цената на доставяния по море руски петрол, наложен от Г-7, Европейския съюз и Австралия, пише Ройтерс.

Тази мярка позволява руския петрол да бъде доставян до трети страни чрез танкери застрахователни компании и кредитни институции на Г-7 и ЕС, само ако цената е под 60 долара за барел. От днес в сила влиза и ембаргото на ЕС за доставки на руски петрол, като засега то не засяга България, Унгария, Словакия и Чехия.

В същото време като положителен знак за търсенето на гориво бяха приети облекченията на антиковид мерките в повечето китайски градове.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,41 долара, или 0,48%, до 85,98 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,45 долара, или 0,56%, до 80,43 долара за барел.

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзниците, включително Русия, известни заедно като ОПЕК+, се споразумяха в неделя да се придържат към плана си от октомври за намаляване на добива на петрол с 2 млн. барела на ден от ноември до 2023 г.

Анализаторите казаха, че решението на ОПЕК+ е очаквано, тъй като големите производители чакат да видят въздействието на забраната на ЕС за внос на руски петрол и тавана на цените от 60 върху транспортирания по море руски петрол. Москва заплашва да намали доставките за всяка страна, която се придържа към тавана.

„Въпреки че ОПЕК остана стабилна по отношение на производството през уикенда, очаквам, че те ще продължат да балансират пазара“, каза Байдън Мур, ръководител на отдела за проучване на суровините в National Australia Bank.

Европейският съюз ще трябва да замени руския суров петрол с такъв от Близкия изток, Западна Африка и Съединените щати, което би трябвало да постави дъно под цените на петрола поне в близко бъдеще, посочи в бележка вицепрезидентът на Wood Mackenzie Ан-Луиз Хитъл.

„В момента на цените са тежат очакванията за бавен растеж на търсенето, въпреки забраната на ЕС за внос на руски суров петрол и горната граница на цените, наложена от Г-7. Корекция на забраната на ЕС и тавана на цените вероятно ще подкрепи цените временно“, каза Хитъл.

Ключов фактор, който натежа върху търсенето, е политиката на Китай нулев COVID, която изглежда отслабва, след като протести в няколко града, включително Пекин и Шанхай, накараха правителството да разхлаби мерките.

 Хитъл добави, че задаващото се на 5 февруари ембарго на ЕС върху руски петролни продукти, в допълнение към суровия петрол, трябва да подкрепи търсенето на суров петрол през първото тримесечие на 2023 г., тъй като на пазара липсва дизелово гориво и мазут.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ