Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поскъпва след два дни на спад
Цените на петрола се стабилизираха в ранната търговия в сряда, възстановявайки се от две поредни сесии на спад, тъй като очакванията за потенциално намаляване на запасите от суров петрол в САЩ надделяха над притесненията за търсенето в Китай, пише Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време днес сортът Брент поскъпна с 0,39 долара, или 0,55%, до 71,58 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,39 долара, или 0,55%, до 71,58 долара за барел.
На пазара се отразиха и очакванията за изслушването на председателят на Федералния резерв Джером Пауъл пред Конгреса по-късно днес, като очакванията са показанията му да дадат по-добра представа за бъдещите движения на лихвените проценти в най-голямата икономика в света.
„Очакваме ястребови показания за полугодието от председателят на Фед по време на изслушването му пред Конгреса, отразяващи средната прогноза на Федералния комитет за отворен пазар (FOMC) за по-високи лихвени проценти през следващите месеци и по-устойчива инфлация в близко бъдеще“, се oпосочва в бележката на ANZ Research.
Двама представители на Федералния резерв и един икономист, номиниран да се присъедини към тях в борда на Фед във Вашингтон, заявиха във вторник, че фокусът им е върху намаляването на твърде високата инфлация, така че икономиката на САЩ да може да се върне към устойчив растеж, което от своя страна може да засили търсенето на петрол.
Възможно намаляване на запасите от суров петрол в САЩ също подкрепи цените, като анкета на Ройтерс сред петима анализатори показва, че очакванията са запасите от суров петрол да са намалели с около 400 хил. барела през седмицата до 16 юни.
Данни за петролните запаси в САЩ от индустриалната група на Американския петролен институт ще бъдат публикувани по-късно в сряда и тези на Администрацията за енергийна информация ще станат ясни в четвъртък.
Притесненията относно възстановяването на търсенето в Китай, най-големият вносител на петрол в света, обаче ограничиха ръста на цените.
„Единствената причина, поради която смятам, че цените все още не се покачват (стабилно), е, че данните от Китай все още са неясни. И все пак, стимулът вече е налице и залагам, че той ще бъде ефективен за съживяване на икономиката и заедно с него ще имат силен ръст на търсенето през втората половина на годината“, каза директорът по изследванията на Rystad Energy Клаудио Галимберти.
В стремежа си да стимулира растежа, Китай във вторник намали основните лихвени проценти по заемите (LPR) за първи път от 10 месеци.
Намаляването на лихвения процент последва скорошни икономически данни, показващи, че фабричната активност и търговията на дребно в Китай изпитват затруднения да задържат инерцията, набрана по-рано тази година.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.