Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Потреблението на въглища миналата година чупи предишен световен рекорд
Световното потребление на въглища се е повишило с 1,2% през 2022 г., надхвърляйки за първи път 8 милиарда тона за една година и засенчвайки предишния рекорд, поставен през 2013 г. Това показва последният годишен пазарен доклад на Международната агенция по енергетика за въглища Coal 2022, предава elEconomista.es.
Докладът прогнозира, че потреблението на въглища ще остане стабилно до 2025 г., тъй като спадовете на зрелите пазари ще бъдат компенсирани от силното търсене от нововъзникващите икономики в Азия. На практика това означава, че въглищата ще останат най-големият източник на емисии в глобалната енергийна система.
Според S&P Global Commodity Insights износът на термични въглища от САЩ по море се очаква да намалее тази година. По-евтините руски изкопаеми горива се оказват популярни в Южна и Югоизточна Азия, като в същото време се очаква Китай, Индонезия и Индия да увеличат местното си производство.
Европа, откъсната от доставките на руски природен газ поради конфликта в Украйна, ще остане купувач на американски въглища. Вътрешното потребление обаче ще продължи да намалява, тъй като се включват повече възобновяеми енергийни източници.
Китай е готов да отмени неофициалната си двугодишна забрана за австралийски въглища, за да разнообрази базата си за доставки. Тази мярка, според S&P, е малко вероятно да засегне китайския внос на среднокачествени въглища, които той може да закупи на по-ниска цена от Русия. Въпреки това, висококачествените австралийски въглища (6000 kcal/kg) ще се върнат на китайския пазар, повишавайки цената на висококалоричните въглища.
Очаква се европейското търсене да остане стабилно поради войната в Украйна, която постави на пауза много инициативи за зелена енергия. Очакваното възстановяване след миналогодишните суши обаче ще попречи на европейските пазари на въглища да растат значително.
Превод и редакция: Нели Тодорова
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.