Природният газ в Европа поскъпна до 16-месечен връх заради студеното време

Икономика

Природният газ в Европа поскъпна над 55 евро за мегаватчас за пръв път от 16 месеца насам, тъй като по-студеното време на стария континент увеличава потреблението на горива за отопление и допълнително намалява резервите на европейските газохранилища.

Фючърсите на нидерландския газов хъб TTF с доставка през март поскъпнаха с над 3,5% в рамките на деня към 55,40 евро за мегаватчас  достигайки най-високо ценово ниво от октомври 2023 г. насам, предаде БНР.

Температурите в Северозападна Европа се очаква да паднат през следващите дни, което ще ускори изчерпването на запасите от газохранилищата.

Продължаващото поскъпване на природния газ в Европа е факт, въпреки добрите доставки, като норвежкият износ на газ се е увеличи след завършването на ремонтната дейност и поддръжка на находището Njord, докато изпращането на внечнен природен газ за стария континент остава стабилно.

Междувременно търговците следят отблизо търговското напрежение между САЩ и Китай, след като Пекин наложи мито от 15% върху американския втечнен природен газ в отговор на въведените от Доналд Тръмп допълнителни тарифи от 10% върха китайските стоки.

Капацитетът на европейските газови хранилища е запълнен на едва 51,3% към 4-ти февруари, което представлява солиден спад спрямо запълняемост от около 69% точно преди година. Силното теглене на синьо гориво от газовите хранилища е в резултат на неочаквано студената зима, което повишава търсенето на горива за отопление и за газовите електроцентрали.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Какво трябва да знаем за новата епидемия от ебола: 3-тата най-голяма в историята
Не можете да получите желаното медийно отразяване без тази основа
Служителите не взимат решение за напускане за една вечер. Какво ги кара да направят този избор?
На днешната дата, 25 май. Рождениците днес
Вдигат командировъчните на военните в международни мисии
Иво Христов: Около 30 млн. евро е бюджетът за организиране на "Евровизия", но приходите ще надхвърлят разходите
Financial Times: ЕС отказа достъп на британски стоки до единния си пазар
OpenAI търси ръководител по ИИ безопасност за 445 000 долара. Изискването е олицетворение на субективността