Проучване: Германските компании се страхуват от енергийния преход

Проучване: Германските компании се страхуват от енергийния преход

Проучване: Германските компании се страхуват от енергийния преход

Германските компании смятат, че енергийният преход носи повече рискове, отколкото възможности за тяхната конкурентоспособност, сочи проучване на Търговско-промишлената камара на Германия (DIHK), предаде Ройтерс. За половината от над 3500 компании, анкетирани от DIHK, преходът към възобновяеми енергийни източници и далеч от руски газ ще има крайно отрицателно или отрицателно въздействие върху техния бизнес и само за 13% много положително или положително въздействие.

DIHK Energy Transition Barometer 2023 показва, че по скала от минус 100 ("много отрицателно") до плюс 100 ('много положително"), стойността на индекса е -27, което е най-слабата му стойност от стартирането на проучването през 2012 г.

"Доверието на германския бизнес в енергийната политика в момента е паднало до много ниска точка. Притесненията за собствената им конкурентоспособност никога не са били по-големи", каза заместник-управляващият директор на DIHK Ахим Деркс при представянето на последното проучване.

В енергоемките сектори три от всеки четири немски компании се смятат за негативно или много негативно засегнати от енергийния преход, показва още проучването, битирано от Ройтерс и БНР.

"С оглед на голямото значение на индустрията за Германия като място за бизнес, тези данни са тревожни. Много германски компании са силно загрижени за неадекватното енергийно снабдяване, дори в средносрочен и дългосрочен план. Това е цялостно тревожно развитие, което всички трябва да приемем много сериозно", коментира още Ахим Деркс.

Макар че по-голямата част от компаниите искат да останат в Германия въпреки предизвикателствата, нараства процентът на фирмите, които обмислят да напуснат страната. Почти една трета от индустриалните компании планират да преместят производството си в чужбина или да намалят производството си в Германия, спрямо едва 16% на това мнение през миналата година.

"Политиците трябва да предприемат контрамерки възможно най-бързо", заключи Ахим Деркс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ