Проучване на Shell: Европа е намалила потреблението на газ с 10 на сто

 Проучване на Shell: Европа е намалила потреблението на газ с 10  на сто

През 2022 г. Европа е намалила потреблението на газ с 10% за година. През 2021 г.  то е било 535 млрд. кубически метра, а през миналата година потреблението е паднало на 480 млрд.  кубически метра. Това сочат данните от годишния обзор на пазара на един световните лидери в областта на втечнения природен газ - компанията Shell.

В същото време с 20,6 млрд. куб.м. м  е паднало търсенето на газ от индустрията. Според  данните на Shell промишлените потребители са намалили потреблението на газ с 16% поради високите цени. Домакинствата са намалили потреблението си с 19,4 млрд. куб. м. 10 млрд. куб. м.  е приносът  за спада в търсенето на търговския сектор. Енергетиката е намалила търсенето на газ само с 2,2 милиарда кубически метра, докато при ранспорта търсенето се увеличава  с 0,2 млрд. куб.м.

Намаляването на доставките на газ се дължи основно на намаление на доставките от Русия - с 81,8 милиарда кубически метра. м, което е почти компенсирано от увеличението на вноса на втечнен природен газ (LNG)  с 61,9 млрд. куб. метра.

 За 2,2 млрд. куб.м. m намали доставките на газ за Европа от Северна Африка с 0,7 милиарда кубически метра. m намален износ. Доставките на газ от Норвегия са се увеличили със 7,1 милиарда кубически метра. м газ, а вътрешното производство се е увеличило с 1,8 милиарда кубически метра. м газ.

Според  Shell, потреблението на първична енергия в Европа е намаляло от около 73 на 71 хил.  петаджаула, като една трета от търсенето все още е на  петрол, а потреблението на газ леко е намаляло, въпреки нарастването на дела на втечнения газ. Потреблението на въглища в Европа остава почти непроменено, а леко намалява търсенето на ядрена енергия.

Shell отчита увеличение на  използването на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Техният дял обаче в общия енергиен баланс през 2022 г. възлиза на не повече от 12%.

Спадът на вноса на газ от Русия увеличи потреблението на въглища при производството на електроенергия в Германия, отбелязва още Shell.

В прегледа се казва още, че спредовете в цените на LNG в Азия и Европа са били в полза на доставката на продукти на европейския пазар през почти цялата 2022 г., докато европейското търсене е засегнало други пазари.

Така през 2022 г. европейското търсене на газ принуди други купувачи да намалят вноса на LNG и да преминат към други видове гориво и да увеличат вредните емисии.  Пакистан и Бангладеш внасяха повече мазут, за да минимизират недостига на електроенергия, а Индия консумираше повече въглища, пише Shell.

По-рано експерти отбелязаха, че миналата зима търговците на LNG, вместо да доставят на страни като Бангладеш или Пакистан, които са подписали дългосрочни договори, предпочетоха да платят глоба и да пренасочат газа към европейския пазар с по-високи цени.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ