Решенията за преодоляване на кризата са достъпни

Решенията за преодоляване на кризата са достъпни

Решенията за преодоляване на кризата са достъпни

Истински важната крачка представляват микромрежите. Чрез тях големите потребители ще могат да произвеждат, консумират и съхраняват енергия, споделя Петр Херман, регионален директор за Югоизточна Европа на Schneider Electric от 2017 г. Той ръководи операциите на компанията в 14 държави (Унгария, Румъния, Молдова, България, Гърция, Албания, Македония, Косово, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Хърватия, Словения, Кипър) от Прага, където е и седалището на отдела. През 25-годишната си кариера заема различни позиции в областта на енергийния мениджмънт и автоматизацията в Чехия и в Европа: от изпълнение на големи проекти, маркетинг и бизнес развитие, контрол на качеството и удовлетвореността на клиентите до цялостното управление на операциите. Притежава магистърска степен по енергетика от Техническия университет в Острава и докторска степен по машини и оборудване за енергетиката от Техническия университет в Острава и Университета на Южен Илинойс в Карбондейл, САЩ. Роден е в Острава и в момента живее в Прага. Женен, баща на четирима синове.

Как енергийната криза ще промени Европа?

За континента ни е предизвикателство да преодолее енергийната криза. Нашата цел като лидер в енергийния мениджмънт и автоматизация е да помогнем на всички да се възползват максимално от енергията и ресурсите си. Дигиталните ни решения носят подобрение в ефективността и устойчивостта в сгради, в производства, центрове за данни и инфраструктура. Дигитализацията е основен двигател за енергийна ефективност, като се започне с навременен мониторинг, анализ на данни, който позволява на хората да вземат решения за ефективност, и се стигне до системи за контрол и решения, които осигуряват пълна ефективност.

Инвестициите във възобновяеми енергийни източници са важна част от справянето с енергийната криза. Такива инвестиции трябва да бъдат съчетани с инсталиране на цялостен мониторинг и контрол на разпределението на натоварването в електрическите мрежи, за да се намали броят на пиковете на потреблението на електроенергия. Електрификацията заедно с интелигентните технологии са най-добрият начин да намалим зависимостта си от природния газ и да станем по-устойчиви.

Коя е новата мисия на компании като Schneider Electric и как намалявате ефектите от кризата?

Имаме уникалната роля да бъдем от двете страни на уравнението. От една страна, в Schneider Electric допринасяме чрез отговорно поведение – чрез намиране на всички възможни спестявания и ефективност в нашите собствени операции, като например в централата ни в София и в завода ни в Пловдив. От друга страна, ние подкрепяме други бизнеси за същото чрез решенията, които изграждаме.

Тези, които осъзнаха навреме простия факт, че бизнес целите и устойчивото развитие не са две различни програми, сега ще поддържат дейността си много по-лесно. Бих насърчил всички, които са избрали да отложат подобно развитие, да започнат бързо, за да останат конкурентоспособни. Енергиен мониторинг и управление на енергията, системи за управление на сгради, автономни и хибридни енергийни системи и микромрежи – има различни решения с различен мащаб, които могат да повишат енергийната ефективност и конкурентоспособността едновременно.

Кои в момента са най-търсените, а и най-ефективните решения в областта на енергийната ефективност?

В настоящата енергийна криза в Европа, когато всички сме изправени пред рязко повишени цени на енергията, а в някои европейски страни дори с недостиг на енергия, все повече бизнеси търсят решения, които носят енергийна ефективност, както и стабилност на енергийните доставки. Решенията за мониторинг помагат на бизнесите да разберат в детайли потреблението си и да приложат коригиращи действия въз основа на действителни данни. Освен мониторинг ние също виждаме необходимостта от контрол и автоматизиране на процесите с цел минимизиране на загубата на енергия.

Възобновяемите източници на енергия универсално приложимо решение ли са?

При възобновяемите енергийни източници различните държави и среди, както и различните съоръжения имат свои собствени особености и няма универсално решение, подходящо за всички. Това, което е общовалидно обаче, е, че не сме използвали максимално възобновяемите източници и има огромно пространство за подобряване на енергийния микс в страните към по-чисти възобновяеми източници.

Истински важната крачка представляват микромрежите. Чрез тях големите потребители на енергия ще могат да произвеждат, консумират и съхраняват енергия и следователно ще бъдат по-малко зависими от цените на енергията, осигурена от мрежата, и енергията, идваща главно от изкопаеми горива.

Кой е съветът ви към собствениците и мениджърите в малките фирми и предприятия, които не разполагат със средства за инвестиции във ВЕИ и умни решения за енергийна ефективност?

Решенията за енергийна ефективност са много достъпни за малки компании. Собствениците им трябва да ускорят инвестициите си там, за да бъдат по-конкурентоспособни и устойчиви на цените на енергията и недостига в бъдеще. Всяко предприятие може да започне с енергиен мониторинг, придобивайки ясна картина на потреблението си. Обратната връзка, която получаваме, е, че само придобиването на видимост води до незабавно спестяване от около 10%. Можем да инвестираме в оптимизиране на дейността, което води до повече икономии на енергия с много кратка възвръщаемост на инвестицията. Възобновяемата енергия сега е най-евтиният и чист източник на енергия. Производството на енергия от въглища е с 35–40% ефективност, което означава, че 60–65% от енергията се губи в производството и транспорта. За сравнение, електричеството, захранвано от възобновяеми източници, е почти 100% ефективно при крайна употреба, може да се произвежда и управлява локално и не произвежда емисии

Венцислав Савов. Материалът е публикуван в бр. 11/22 на списание „Мениджър“, който може да бъде намерен в дигиталното  приложение ZinZin.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ