Росен Христов: Спекулациите по договора с Турция са неверни

Росен Христов: Спекулациите по договора с Турция са неверни

Споразумението между "Булгаргаз" и турската компания "Боташ" е за използване на инфраструктура, чрез която да бъде доставен втечнен природен газ, транспортиран чрез танкери по море. Това съобщи служебният министър на енергетиката Росен Христов по време на изслушването му днес в парламентарната Комисия по енергетика в Народното събрание.

В началото на заседанието на  Комисията по енергетика депутатът Делян Добрев от ПГ на ГЕРБ-СДС поиска категорично уточнение споразумението с турската компания "Боташ" за доставка газ ли е или за слотове на терминалите и за капацитет в тяхната мрежа. 

Христов обясни, че структурата на споразумението с "Боташ" е като на тези с Гърция, където България резервира терминали и слотове в терминала Ревитуса. Има и резервиран капацитет на строящия се терминал в Александруполис. По този начин България резервира капацитет и в инфраструктурата на Турция. Цените, предлагани от "Боташ", са конкуренти и са подобни на подобни услуги в Гърция, посочи Росен Христов. 

Той поясни, че  единствените възможни точки за доставка на втечнен природен газ (ВПГ) са в Турция и Гърция. България не може да строи терминал за втечнен газ в Черно море, тъй като през Босфора не се пропускат танкери с такова гориво. Точно  заради това България възможно най-пряко  може да достави втечнен газ от Гърция и Турция, добави министърът. 

Според Росен Христов спекулациите, че чрез този договор ще се закупува руски газ, са неверни. Министърът е категоричен, че  асолютно всеки газ, който България закупува, е със сертификат за произход. Той припомни,че има изрично изискване това да не е руски газ и то стриктно  се изпълнява. 

Високо напрежение

С остри квалификации отговори Христов и по отношение на изказване, направено по-рано днес от Кирил Петков за съдбата на въглищните централи.

Петков заяви, че е провел разговор с министъра на енергетиката на Гърция, който е изразил съгласие двете държави заедно да искат нови разговори с ЕК по темата за бъдещето на въглищните централи.

"Бившият министър-председател Кирил Петков не може да бъде част от решението на проблема, защото е негов причинител", коментира Росен Христов.

„В телефонен разговор с гръцкия ми колега изясних ситуацията. Той е приел неформално и като израз на любезно отношение разговора с Кирил Петков, но по никакъв начин не е поемал ангажимент за съвместно предоговаряне на задълженията на двете държави, касаещи бъдещето на въглищните централи“, поясни Христов. По неговите думи, министър Скрекас е "силно разстроен от това, че по този начин се спекулира с неговото име."

От думите на Христов стана ясно още, че наистина има повишена активност на междудържавно ниво по този въпрос, в която са ангажирани от наша страна най-вече ресорни институции. 

„Не само с Гърция и Румъния, а и с още пет държави от ЕС работим изключително активно, за да успеем да намерим решение, което да не включва затваряне на въглищни мощности в страната, защото това е въпрос на енергийна и на национална сигурност. ", посочи министърът.

„Ние сме поели ангажимент и ще изпълним всичко, което приема ЕС в областта на декарбонизацията. Искаме нашият План за възстановяване и устойчивост да бъде напълно съобразен с европейските инициативи. Предходното правителство, оглавявано от Кирил Петков, обаче е поело ангажименти без никакви анализи и обосновки. Очевидно тези хора нямат никакви компетенции", допълни той.

Според него да се прехвърля сега проблема на съседни държави и чрез тях да се опитваме да предоговаряме ангажиментите си, "е абсолютно некоректно".

Министър Христов припомни още, че настоящото правителство работи още от м. август миналата година по този въпрос, следвайки определена стратегия и в сътрудничество с други държави. „Пред нас е поставена за решаване една почти невъзможна задача и ние мобилизираме огромен ресурс, за да намерим решение“, обобщи той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ