Руски петрол влиза във Великобритания чрез вратичка в рафинирането

Руски петрол влиза във Великобритания чрез вратичка в рафинирането

Руски петрол влиза във Великобритания чрез вратичка в рафинирането

Милиони барели гориво, произведено от руски петрол, продължават да се внасят във Великобритания, въпреки санкциите, наложени заради войната в Украйна, се казва в проучване, цитирано от  BBC.

Така наречената "вратичка" означава, че руският суров петрол се рафинира в страни като Индия, а продуктите се продават в Обединеното кралство.

Това не е незаконно и не нарушава забраната за внос на руски петрол в Обединеното кралство, но според критиците подкопава санкциите, целящи ограничаване на средствата за война на Русия.

Правителството на Обединеното кралство отрича да е имало какъвто и да е внос на руски петрол от 2022 г. насам.

Но говорител заяви, че международно признатите "правила за произход" определят, че суров петрол, след като е бил рафиниран в друга държава, се класифицира за целите на търговията като произхождащ от държавата, в която е рафиниран.

"Вратичка в рафинирането"

Обединеното кралство е сред многото западни държави, които искат да забранят вноса на всички видове петрол и петролни продукти с произход от Русия в опит да ударят размера на паричните средства, които Москва може да генерира от изкопаеми горива.

Но два отделни доклада, споделени ексклузивно с BBC сочат, че правилата за рафиниране позволяват на продукти, произведени от руски суров петрол, да пристигат на територията на Обединеното кралство.

Според Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (CREA) тази "вратичка в рафинирането" означава, че страни като Индия и Китай, които не са наложили санкции на Кремъл, могат законно да внасят руски суров петрол и да го преработват в петролни продукти като реактивно гориво и дизел.След това те изнасят тези продукти за Обединеното кралство и ЕС.

Въздействието на санкциите

През януари миналата година търговските статистики сочеха, че Обединеното кралство не е внасяло изкопаеми горива от страната, докато през 2021 г. вносът на газ, нефт и въглища от Русия в Обединеното кралство е бил на обща стойност 4,5 млрд. паунда.

Говорител на правителството на Обединеното кралство заяви, че откакто санкциите са влезли в сила, не е имало "никакъв внос на руски петрол и петролни продукти в Обединеното кралство".

Той заяви, че в допълнение към "предоставянето на доказателства, че стоките не са с руски произход, вносителите вече трябва да посочват държавата на последната експедиция, за да се гарантира, че петролът от Русия не се пренасочва през други държави".

Брайън Мюлиър, съръководител на групата за международна търговия и митници в адвокатската кантора Bird & Bird, заяви, че правилата за произход в крайна сметка означават, че руският суров петрол, рафиниран в страна като Индия, ще бъде класифициран като индийски петрол.

"Промяната на произхода се определя въз основа на съществена преработка", казва той. "След като руските рафинирани петролни продукти бъдат съществено преработени извън водата в юрисдикция, различна от Руската федерация, те вече не се считат за продукти с произход от Руската федерация."

Източник от петролната индустрия добави, че тъй като Обединеното кралство не е самодостатъчно в производството на дизелово гориво, то трябва да го купува отнякъде, а ако не го получава от Индия, рискува да плаща по-висока цена на друго място и да прехвърли разходите върху потребителите.

"Проблемът с тази вратичка е, че тя увеличава търсенето на руски суров петрол и дава възможност за по-големи продажби по отношение на обема и повишава цената им, което увеличава средствата, изпращани към военния ковчег на Кремъл", казва Исаак Леви, ръководител на отдела за политика и енергийни анализи Европа-Русия на CREA.

Петролът помага на Путин да плаща за войната

В отделен изследователски документ кампанийната група Global Witness изчислява, че през 2023 г. в Обединеното кралство са внесени около 5,2 милиона барела рафинирани петролни продукти, произведени от руски суров петрол. По-голямата част от внесеното гориво , 4,6 млн. барела , е керосин, който според изследователите на групата е използван при всеки 20-и полет в Обединеното кралство.

Лела Стенли, ръководител на кампанията на екипа за Украйна в Global Witness, заяви, че макар "правителството на Обединеното кралство да осъжда войната в Украйна, то остава съучастник в продажбата на руски петрол, като запазва тази вратичка за рафиниране отворена".

"Всеки един паунд, похарчен за руски петрол, помага на Путин да плаща за бруталната си война", добави тя.

В ексклузивните данни, споделени с Би Би Си от CREA, се изчислява, че през първите 12 месеца на забраната за внос на руски петрол от декември 2022 г. петролните продукти, внесени от Обединеното кралство, са на стойност около 569 млн. паунда, получени от руски суров петрол.

И в двата доклада се твърди, че така наречената "вратичка" косвено е осигурила на Кремъл данъчни приходи в размер на повече от 100 млн. паунда. В тях се казва още, че по-голямата част от вноса е идвала основно от три петролни рафинерии в Индия - Джамнагар, Вадинар и Ню Мангалор, както и от девет други в няколко държави, включително Китай.

Повечето от оценките, направени от CREA и Global Witness, се основават на анализ на данните за доставките на петрол от фирмата за данни и анализи Kpler, като данните за цените се основават на Евростат заедно с някои други източници на данни.

Както CREA, така и Global Witness заявиха, че двата изследователски документа се основават на предположения и признаха, че анализът на подобна търговия е свързан с предизвикателства и ограничения.

Пълната забрана не е трудна

Но Олег Устенко, икономически съветник на украинския президент Володимир Зеленски, призова западните съюзници на Украйна да засилят настоящите санкции и да включат пълна забрана на всички рафинирани петролни продукти, получени от руски суров петрол.

"Трябва да направим всичко възможно, за да прекъснем финансирането на Русия. Трябва да се уверим, че те нямат достатъчно пари в ръцете си, за да продължат тази кървава война срещу нас", каза той.

"Това трябва да се направи в тези страни, които са... наистина наши съюзници. Като се започне от Обединеното кралство, ЕС и САЩ. За Обединеното кралство не е трудно да въведе такъв вид забрана".

Исак Леви от CREA се съгласи, че подобен ход би затворил вратичката за рафиниране.

Мат Смит, анализатор в Kpler, която е източник на голяма част от изследванията, заяви, че макар да е невъзможно да се отдели кои рафинирани петролни продукти са произведени от руски материал, "може да се каже, че поне част от рафинираните продукти, които влизат в Европа, са произведени от руски материал".

Следователно Обединеното кралство получава петролни продукти от Индия, които "вероятно са били рафинирани от руски суров петрол", каза той.

Мат Смит заяви още , че макар така наречената "вратичка" да подкопава санкциите, ситуацията е сложна.

"Невъзможно е руският суров петрол или продуктите, създадени от руски материал, да бъдат изведени от световния пазар", каза той. "Русия също така е толкова ключов играч, че властите не искат напълно да изкоренят руските доставки от световния пазар, защото това би довело до скок на цените."

Миналата година някои американски законодатели също настояваха за забрана на вноса на горива от рафинерии, които използват руски суров петрол, като представителите на САЩ Лойд Догет и Джо Уилсън внесоха законопроект за затваряне на вратичката в преработката, припомня BBC.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ