Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|"Шел" съди "Грийнпийс" за 2,1 милиона долара
Енергийният гигант "Шел" съди "Грийнпийс" за обезщетение от 2,1 милиона долара, след като по-рано тази година активисти на екологичната група окупираха за 13 дни платформа на компанията, предаде в. „Файненшъл таймс“.
Искът следва протест през февруари, когато шестима активисти на Грийнпийс се качиха на кораб в Атлантическия океан, транспортиращ плаваща платформа за производство, съхранение и разтоварване на нефт (FPSO), до нефтеното и газовото находище Penguins, североизточно от Шетландските острови.
Екологичната група излезе с отговор, че размерът на иска и желанието на "Шел" по този начин да спре действията на движението срещу петролни и газови активи на компанията представлява „една от най-големите правни заплахи“ за повече от 50 години кампании на Грийнпийс.
"Шел" се опитва „да смаже способността ни да провеждаме кампании и по този начин се стреми да заглуши законните искания за климатична справедливост“, каза Арийба Хамид, изпълнителен директор на Грийнпийс Великобритания.
От "Шел" заявиха пред Файненшъл таймс“, че уважават правото на протест, но че „то трябва да бъде направено безопасно и законно“.
Видеозаписи от 31 януари, когато протестиращите се качиха на кораба, показаха активисти на "Грийнпийс", които се приближават до гигантския FPSO в малки лодки при бурно море, преди да се изтеглят на палубата с помощта на въжета.
Според "Шел" щетите отговарят на съдебните разходи за осигуряване на две предишни забрани срещу протестиращите и разходите за мобилизирането на допълнителен предпазен кораб.
„Шел и неговите изпълнители имат право да възстановят значителните разходи за реагиране на опасните действия на Грийнпийс“, се посочва в иска.
Компанията, която е най-големият производител на петрол в Европа и най-голямата в FTSE 100, регистрира рекордните 40 млрд. долара печалба миналата година, което се равнява на около 110 млн. долара на ден.
След като "Шел" и неговият партньор Fluor, който изгради FPSO, информираха ответниците за намерението си да предявят иск през февруари, съдът даде време на страните да преговарят извън съда.
През този период, според кореспонденцията, предоставена от Грийнпийс, "Шел" е предложила да намали иска си до 1,4 млн. долара, ако Грийнпийс се съгласи на по-широко задължение да не протестира в бъдеще срещу активи на "Шел", по морето или в пристанището, навсякъде по света.
Адвокатите на "Шел" добавиха, че ако делото се върне в съда, искът може да нарасне с до 6,5 милиона долара, ако базираната в Тексас Fluor реши да преследва екологичното движение за допълнителни щети.
Грийнпийс отхвърли предложението през октомври с условието, че ще се съгласи да няма повече протести само ако компанията изпълни съдебно решение на Нидерландия от 2021 г., което изисква "Шел" да намали всичките си емисии с 45 процента до 2030 г. Съответно, "Шел" обжалва решението.
"Шел" намали производството на петрол с около 20 процента от 2019 г. насам и инвестира в нисковъглеродни форми на енергия, за да помогне за намаляване на емисиите на компанията с течение на времето.
Новият главен изпълнителен директор на компанията Уаел Сауан обаче се сблъска с критики, че е забавил темпото на трансформацията на "Шел", след като обяви през юни, че производството на петрол ще се запази стабилно до 2030 г. и че продажбите ѝ на газ ще продължат да растат.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.