Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Ситуацията е сериозна: Германия се обръща към въглищата заради проблемите с руския газ
Германия даде заявка, че влошаващата се ситуация на пазара на газ означава, че най-голямата икономика в Европа трябва да ограничи използването на природен газ за производство на електроенергия и да изгаря повече въглища в рамките на „преходен период“ към други източници на енергия, предаде Си Ен Би Си.
Министърът на икономиката Робърт Хабек предупреди в неделя, че ситуацията ще бъде „наистина тежка през зимата“, ако не бъдат предпазни мерки за предотвратяване на недостиг на доставки.
В резултат на това Германия ще се стреми да компенсира съкращаването на доставките на руски газ чрез увеличаване на изгарянето на въглища — най-въглеродно интензивното изкопаемо гориво по отношение на емисиите и съответно основната цел на за заместване при прехода към възобновяеми алтернативи.
„Горчивата истина е, че в тази ситуация е почти необходимо да се намали консумацията на газ. Ние трябва и ще направим всичко възможно, за да съхраняваме възможно най-много газ през лятото и есента“, каза министърът от немската партия „Зелени“.
„Газохранилищата трябва да са пълни през зимата. Това е с основен приоритет“, добави той.
Коментарът му идва, след като миналата седмица „Газпром“ намали доставките по газопровода „Северен поток 1“.
Руската енергийна компания приписа това на технически проблем в резултат на забавеното връщане на оборудване на Siemens Energy от Канада,
Хабек отхвърли това твърдение, като заяви, че този ход е политически мотивиран и предназначен да повиши цените на газа.
Все още не е известно кога и дали газовите потоци на „Северен поток 1: ще се върнат към нормалните нива.
„Нашият продукт, нашите правила“
В пламенни коментари, които вероятно са алармирали европейските столици, главният изпълнителен директор на „Газпром“ Алексей Милер каза в четвъртък, че Русия ще играе по собствените си правила, след като фирмата намали наполовина доставките за Германия.
„Нашият продукт, нашите правила. Ние не играем по правила, които не сме създали“, каза Милер по време на Международния икономически форум в Санкт Петербург.
Италия, Австрия и Словакия също съобщават за намаляване на доставките от Русия.
Политиците в Европа в момента се опитват да запълнят хранилищата си природен газ, за да осигурят на домакинствата достатъчно гориво, преди да дойде зимния сезон.
ЕС, който получава приблизително 40% от газа си от Русия, се опитва бързо да намали зависимостта си от руски въглеводороди в отговор на войната в Украйна.
„Напрегнатата ситуация и високите цени са пряка последица от войната на Путин срещу Украйна. Няма грешка. Нещо повече, очевидно стратегията на Путин е да ни обезпокои, да вдигне цените и да ни раздели. Ние няма да допуснем това. Ние се защитаваме решително, прецизно и обмислено“, каза Хабек.
В момента складовите съоръжения в Германия са запълнени на около 56% от своя капацитет, което е над нивата за съхранение през същия период на миналата година, каза Хабек.
„Липсващите количества все още могат да бъдат заменени с алтернативни, а резервоарите за съхранение на газ все още се пълнят, макар и на високи цени. Сигурността на доставките в момента е гарантирана, но ситуацията е сериозна“, добави той.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.