Тръмп се стреми да ускори издаването на нови лицензи за ядрени електроцентрали

Тръмп се стреми да ускори издаването на нови лицензи за ядрени електроцентрали

В петък президентът на САЩ Доналд Тръмп нареди на независимата комисия за ядрено регулиране на страната да намали регулациите и да ускори издаването на нови лицензи за реактори и електроцентрали, предаде Ройтерс.

Изискването е част от поредица от изпълнителни заповеди, подписани от Тръмп в петък, които целят да стимулират производството на ядрена енергия в САЩ на фона на бума в търсенето от центрове за данни и прилоежния за изкуствен интелект.

Лицензирането на реактори в САЩ понякога може да отнеме повече от десетилетие - процес, предназначен да даде приоритет на ядрената безопасност.

„Това ще върне времето назад за над 50 години свръхрегулиране на една индустрия“, заяви в Овалния кабинет министърът на вътрешните работи на САЩ Дъг Бъргъм.

Ходовете включват съществено преразглеждане на Комисията за ядрено регулиране, което включва преглед на броя на персонала и насочване на министерствата на енергетиката и отбраната да работят заедно за изграждане на ядрени централи на федерални земи.

Администрацията предвижда Министерството на отбраната да играе важна роля в поръчките за реактори и инсталирането им във военни бази, заяви висш служител от Белия дом.

Заповедите също така целят да съживят производството и обогатяването на уран в Съединените щати.

Главният изпълнителен директор на американския оператор на ядрена енергия Constellation Energy Джоузеф Домингес, заяви, че действията на президента ще помогнат за нормализиране на регулаторния процес.

„Губим твърде много време в издаването на разрешителни и отговаряме на глупави въпроси, а не на важните“, каза Домингес по време на събитието за подписване то на указа.

САЩ и други държави засилиха регулирането на ядрената енергия през последните десетилетия, отчасти в отговор на инциденти с реактори като аварията в Чернобилската атомна електроцентрала в бившия Съветски съюз през 1986 г. и частичната авария в електроцентралата „Три Майл Айлънд“ в Съединените щати през 1979 г.

Разработчиците сега също така търсят начини за внедряване на съвременни ядрени технологии като малки модулни реактори (SMR), които потенциално биха могли да бъдат построени бързо и на по-ниска цена от традиционните централи. Те обаче могат да създадат нови предизвикателства пред безопасността.

Тръмп обяви национална енергийна извънредна ситуация през януари като едно от първите си действия при встъпването в длъжност, заявявайки, че САЩ разполагат с недостатъчни доставки на електроенергия, за да отговорят на нарастващите нужди на страната, особено за центрове за данни, които работят със системи за изкуствен интелект.

Повечето от действията на Тръмп са фокусирани върху увеличаване на изкопаемите горива като въглища, петрол и природен газ, но служители на администрацията също подкрепят ядрената енергия, която през последните години привлича нарастваща двупартийна подкрепа.

Някои демократи подкрепят ядрената енергия, защото централите не отделят парникови газове, затоплящи планетата, дори когато природозащитниците изразиха опасения относно радиоактивните отпадъци и безопасността на реакторите.

Републиканците, които са по-малко загрижени за глобалното затопляне, я подкрепят, защото казват, че атомните електроцентрали биха могли да укрепят енергийната сигурност на САЩ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

ISW: Москва постави като условие мирното споразумение да не позволява прозападно правителство в Киев
ЕС призовава основано на уважение споразумение, след като Тръмп заплаши блока с мита от 50%
"Тренд": Над 80% от българите смятат четенето на книги за важно, но 43% не са прочели книга през последната година
Неизвестно за известните: Съперничество между двама братя и скандал под бомбите ражда прочута марка за спортни обувки
Съдия временно блокира забраната на Тръмп за прием на чуждестранни студенти в Харвардския университет
МВР иска спедиторските фирми да не изпълняват поръчки за доставка на вейпове
ЕС обмисля премахването на 20 банки от SWIFT в рамките на новите санкции срещу Русия
Украйна и Русия извършиха най-голямата размяна на военнопленници от началото на инвазията през 2022 г.