Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|За Саудитска Арабия става все по-трудно да ограничава производството на петрол
За Саудитска Арабия става все по-трудно да продължи да изпълнява плана за ограничаване на производството на ОПЕК+, което трябва да подкрепи цените на петрола, пише в. The Wall Street Journal.
Много членове на картела настояват за увеличаване на производството, като се стремят да запазят пазарен дял на фона на очакванията за повишена конкуренция от шистовия сектор в САЩ, особено след преизбирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ.
„Имаме повече течно злато от всяка друга страна в света“, каза Тръмп след избирането си през ноември „Повече от Саудитска Арабия. Повече от Русия“.
Следващата среща на представителите на ОПЕК+ ще се проведе на 5 декември и Рияд е изправен пред дилема - да продължи да ограничава производството, за да поддържа цените на петрола, или да се бори с конкурентите за пазарен дял.
Очевидно Саудитска Арабия не е готова да започне ценова война. Източници на WSJ отбелязват, че кралството ще продължи да ограничава производството, отлагайки плановете за по-нататъшно му увеличаване.
Друг голям производител на петрол от ОПЕК, ОАЕ, получи разрешение да увеличи доставките на петрол за световния пазар от януари. Ирак и Казахстан също искат да увеличат производството, което ще засили предлагането на пазара и ще отслаби цените.
Както отбелязва вестникът, Саудитска Арабия се опита да ограничи производството на петрол от шистовия сектор на САЩ чрез ценови войни през 2014 и 2020 г., но в крайна сметка не успя да постигне целите си. Този път властите в страната се страхуват да предприемат сериозни стъпки, преди Тръмп да даде ясни сигнали какви цени на петрола иска да види.
Ръстът на производството на петрол в американския регион вече допринесе за намаляването на дела на ОПЕК+ в световните доставки до най-ниските му нива от 2016 г. Ограничението на производството на алианса, за което Саудитска Арабия настояваше, направи ситуацията още по-неудобна за останалите членове.
„Наистина е много лесно да бъдеш част от картел, когато пазарът върви нагоре“, каза анализаторът на Rystad Energy Хорхе Леон, който преди това е работил за ОПЕК. „Никой не иска да бъде в картел, който намалява производството.“
ОПЕК+ също загуби част от значението си за Вашингтон. Помощник-държавният секретар на САЩ по въпросите на енергетиката Джефри Паят смята, че влиянието на картела в момента е „по-малко, отколкото може да се предположи“, предвид ръста на производството в Бразилия, Канада и Гвиана. Това е значителна промяна от преди две години, когато цените на петрола бяха над 100 долара за барел и президентът на САЩ Джо Байдън призова Саудитска Арабия да увеличи производството.
Експерти от индустрията казват, че промяната в пазарната мощ е подкопала способността на Саудитска Арабия да притиска в ъгъла други членове на картела или да привлича нови участници. Прогнозите, че търсенето на петрол ще достигне връх през следващото десетилетие, карат много производители да увеличат производството, за да увеличат максимално печалбите възможно най-бързо.
Нарастващото напрежение в ОПЕК стана публично достояние миналата седмица, когато ирански служител публикува коментар в държавна новинарска агенция, наричайки ограничаването на производството на Саудитска Арабия „провалена“ политика, отчасти защото тя е накарала САЩ и други производители да увеличат производството.
Той отбеляза, че Ангола вече е напуснала ОПЕК и предположи, че други страни могат да последват примера в резултат на тази политика.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.