Бензинът и дизелът поевтиняха с малко

Икономика

Цените на горивата тръгнаха надолу. За последните две денонощия литър дизел и литър от най-масовия бензин поевтиняха съответно с три и с две стотинки. В момента на бензиностанциите дизелът е 2,32 лева, бензинът А95 е 2,30 лева за литър, съобщава Нова телевизия.

Поевтиняването бе предшествано от поскъпването на горивата в началото на летния сезон. Спадът на цените през ваканцията е нетипичен и няма конкретна причина за него, коментират от бранша. В същото време петролът на световните пазари е на едни от най-ниските си стойности.

„Всичко зависи от моментната конюнктура на пазара. Може да има покачване през следващите 15 дни, може и да се задържат на това ниво, зависи от търсенето и предлагането", коментира Георги Деянов, изпълнителен директор на верига бензиностанции. „В крайна сметка, ако има повече предлагане, нормално е цените да падат, ако предлагането се свие, се качват", добави той.

Влияние на пазара може да окаже сключената в началото на седмицата сделка по ядрената програма на Иран, благодарение на която отпаднаха ограниченията за търговия с петрол и газ. Веднага след това цените на световните пазари тръгнаха надолу.

Според експерти още е рано да се каже, кога и как световната петролна политика, ще се отрази на цените на горивата в България.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“
Най-кратките литературни шедьоври в историята
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Над 1600 нарушители с е-тротинетки са санкционирани в София от началото на годината
Какво можем да научим от „Седмицата за размисъл" на Бил Гейтс