ЕК: България ще е сред най-засегнатите при спиране на руския газ

ЕК: България ще е сред най-засегнатите при спиране на руския газ

България, Естония, Литва, Финландия и Румъния ще пострадат най-тежко, ако в идните шест месеца бъдат спрени доставките на руски газ за страните членки на Евросъюза. Това съобщи представителка на Европейската комисия, цитирана от БГНЕС.

Оценявайки възможността за крайно развитие на ситуацията, пожелалата да остане анонимна представителка на висшия изпълнителен орган на ЕС съобщи, че в случай на пълно преустановяване на доставките в указания период на газа от Руската федерация по всички маршрути, делът на дефицита на "синьо гориво" в общия обем на вноса ще възлиза на около 22%.

Планира се недостигът на газ да бъде покрит с доставки от газовите хранилища на територията на страните членки на ЕС, внос от Норвегия и закупуване на втечнен газ.

Представителката на ЕС обаче увери, че дори в случай на най-неблагоприятно развитие на положението, газът ще бъде обезпечен за всички потребители в ЕС. Междувременно

Украйна отказа да гарантира доставките на руски газ за Европа

Украйна не може да гарантира непрекъснат транзит на руски газ за Европа по условията на действащия в момента договор за транзит (б. р. който е сключен с „Газпром”). Това заяви украинският премиер Арсений Яценюк, предава РИА Новости.

„Украйна декларира, че е държава, която може да осигури непрекъснат транзит на природен газ, но за целта е необходимо да подпишем споразумение със съответните европейски компании и ние сме готови да го направим”, е заявил  Яценюк на заседание на правителството днес.

В същото време еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер не изключва сценарий, при който в близките шест месеца могат да възникнат проблеми с газоснабдяването в страните от ЕС, предава ТАСС. „Въпросът е ще можем ли да изкараме зимата без проблем”, коментира той, представяйки прогноза на Еврокомисията в случай на екстремно развитие на ситуацията, при която напълно бъдат преустановени доставките на руски газ за посочения период.

Ако се стигне до такъв развой Финландия и Естония например ще бъдат лишени най-малко от 60 % от нужното им гориво, посочва Йотингер.

Към момента руски газ купуват и ползват 18 страни в ЕС като степента на зависимостта им от доставките на синьо гориво е от 18 до 80%, отбелязва още той.

По данни на Йотингер, газовите хранилища в ЕС са запълнени на 80%, а украинските запаси са около 17 млрд. куб. м.

Украинската компания „Нафтогаз” обяви от своя страна, че е завела още един иск в Стокхолмския арбитраж срещу „Газпром”, този път – за прераглеждане на условията в договора за контракт.

„Нафтогаз” настоява да се промени методиката на пресмятане на тарифите за транзит на руски газ и да се определят компенсации за снижения обем на транзита.  „Минималният обем, който „Газпром” е длъжен да транспортира годишно през територията на Украйна е 110 млрд. куб. м. Обемът на транзита за периода 2009-2013 г. обаче е 94 млрд. куб. м. средно годишно”, се посочва още в иска на „Нафтогаз”.

Компанията предлага да се приложи методика на пресмятане, която съответства на европейските стандарти и на енергийното и антимонополно законодателство в Украйна и ЕС.

Спорът между Украйна и Русия за транзитирането започна още в края на юли тази година, когато „Нафтогаз” изпрати първата си контестация до руския енергиен холдинг, с която поиска преразглеждане на договора. В началото на октомври министърът на енергетиката в Украйна Юрий Продан обяви, че действащият договор не отговоря на европейското законодателство и Третия енергиен пакет на ЕС. В отговор руският енергиен министър Александър Новак неколкократно заяви, че Русия не възнамерява да преразглежда споразумението с Украйна за транзита на газ.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ