Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Комерсант: Европейски газов заговор
ЕС подготвя енергиен съюз, поне що се отнася по сферата на политиката и регулацията, пише днес руският Комерсант в статия под заглавието „Газов заговор”. Изданието е получило чернова на план за действие на Европейската комисия за създаването на енергиен съюз през 2015-2016 г.
Планът може да бъде представен през януари според Комерсант. Ключови елементи в него са общото закупуване на газ от европейските компании, но става дума и за нови ограничения върху инвестициите в руски компании в европейския енергиен сектор.
Документът препоръчва на еврокомисарите по енергетика, търговия, промишленост и конкуренция да проучат и да разработят през следващата година подробна схема за общо купуване на импортен газ. Става дума за това европейските потребители да могат да се обединяват и да преговарят с доставчиците на газ извън ЕС. Така трябва да се увеличи „пазарната власт” на европейските компании, пише Комерсант.
Най-голям привърженик на тази идея е новият председател на Европейски съвет Доналд Туск, но сред политиците няма единно мнение по въпроса. Германският канцлер Ангела Меркел призовава към внимание при прилагането на този подход.
Основните участници на европейския газов пазар са единодушно против централизацията на купуването на газ. Източници на руското издание търдят, че европейските компании се надяват въпросът за единното купуване на газ да отшуми от само себе си, както това се случи след газовата криза през 2009 г.
Ако обаче идеята влезе в документите на Еврокомисията, отхвърлянето й ще се усложни. Според дипломатически източник Еврокомисията има намерение да представи на лидерите на ЕС съгласуван план за действие за енергийния съюз през януари, а схемата за общо купуване на газ — не по-късно от първото тримесечие на 2015 г.
Четиримата комисари Мигел Ариас Канете (енергетика), Сесилия Малмстрьом (търговия), Елжбета Бенковска (вътрешен пазар) и Маргрете Вестагер (конкуренция) може да получат задача да „обсъдят инвестициите в компании от трети страни като Русия в европейския енергиен пазар – инфраструктура, разпределение, доставки на газ и електроенергия, в контекста на енергийната сигурност”. Този текст е пряко насочен срещу „Газпром”, който притежава различни транспортни и търговски активи в ЕС. Неговото участие в търговията може рязко да нарасне при сделка с активи с германския концерн BASF, за която компаниите са се договорили през ноември 2012 г.
Това лято страните декларираха, че санкциите срещу Русия няма да попречат на приключването на сделката. Вчера обаче BASF едностранно съобщи, че я отменя, като обясни решението си с напрегнатата политическа ситуация.
От „Газпром” не коментират ситуацията, но източници от компанията напоследък говорят, че има промяна в позицията за необходимостта да се придобиват активи в Европа, пише Комерсант.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.