Малките фирми и общините плащат 40% по-скъп ток от клиентите на свободния пазар

Малките фирми и общините плащат 40% по-скъп ток от клиентите на свободния пазар

Малките фирми и общините плащат 40% по-скъп ток от клиентите на свободния пазар

Малките и средни предприятия , както и обществените организации са заплащали с около 40 на сто по-скъп ток през 2014 г. в сравнение с големите стопански клиенти, купуващи енергия на свободния пазар, показва анализ на energienpazar.bg

По данни на Националния статистически институт (НСИ) този сегмент консумира около 30% от електроенергията в България. Въпреки това, небитовите потребители, присъединени към мрежата на ниско напрежение, все още могат да купуват електроенергия единствено по цени, определени от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което означава, че малкият бизнес и публично-правните организации (общини и др.) не могат да се възползват от по-ниските цени поради ограничения, наложени в правилата за търговия (в противоречие със Закона за Енергетиката).

Според проучването на energienpazar.bg потребителите с тритарифни електромери са заплащали средно по 16,5 стотинки (без ДДС) за киловатчас за електроенергия по регулирани цени. За сравнение, средната цена за клиенти на свободния пазар през 2014-та година е около 8 стотинки за киловатчас. Към нея се прибавят 1,9 стотинки такса „Задължения към обществото“, която потребителите на свободния пазар задължително заплащат. Дори и с тази допълнителна тежест, средната цена на киловатчас на либерализирания пазар през 2014-та година е била от порядъка на 10 стотинки на киловатчас, сочат данните на energienpazar.bg. Таксите за мрежови услуги (пренос и разпределение) са еднакви за всички клиенти, независимо дали купуват електроенергия по регулирани или свободно договорени цени.

Така направената сметка показва, че цената на един киловатчас за малките стопански потребители на регулирани цени е с 40 на сто по-висока от цената за потребителите, излезли на свободния пазар.
 
По закон от 2007-ма година насам всеки клиент би трябвало да може да избере свободно доставчика си. В момента обаче подзаконовите процедури дават реално тази възможност само на няколко хиляди стопански клиенти, предимно на средно и високо напрежение. Управляващите направиха заявка това да стане възможно за всички, включително и домакинствата, до края на годината.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ