Петролните компании уволниха над 100 хил. души

Икономика

Над 100 хил.души са съкратени от петролни компании по цял свят, вследствие на рязкото и продължително понижаване на цените на нефта, съобщава Bloomberg в свой анализ.

Най-голям дял в съкращенията има петролният сектор в САЩ, главно на персонал от подразделенията за добив на шистов газ, посочва пред Bloomberg генералният директор на американската компания Swift Worldwide Resources Тобиас Рид. Съкращенията са засегнали и редица големи проекти за проучване на находища и добив  в Шотландия, Австралия и Бразилия.

„Неизвестността и несигурността надвиснаха над петролния сектор. Докато в предишните седем години се наблюдаваше дефицит на работна ръка в него, сега сме свидетели на излишък. Понастоящем компаниите практически не наемат нови служители.”, обяснява Рид.

Ръководителите на най-големите петролни компании BP и Royal вече обявиха планове за намаляване на разходите с над 40 млрд. долара и отбелязаха, че са готови да предприемат още по-големи съкращения, ако цените на пазарите не се възстановят

Още през декември миналата година ръководството на BP съобщи за щатни съкращения, които трябва да доведат до икономии в размер на 1 млрд.долара.

През януари бившият шеф на петролната логистична и инженерингова компания Wood Group, Иън Ууд излезе с анализ за състоянието на индустрията по добив на петрол от шелфови залежи във Великобритания и обяви, че вследствие на сриването на световните цени на черното злато само в региона на Северно море без работа могат да останат до 15 хил. души.

Канадската нефтодобивна компания Suncor Energy също обяви за съкращения на хора и капиталовложения в размер на 1 млрд. долара.

Според последни прогнози на Goldman Sachs, не се очаква скорошно възстановяване на сектора. От банката прогнозират, че в следващите три месеца цената на барел от сорта WTI ще е 41 долара, вместо прогнозирани по-рано  70 долара, а на сорта Brent ще е 42 долара, вместо очаквано повишаване до 80 долара за барел. Световната банка също излезе с прогноза, че цените на нефта ще останат ниски през цялата 2015 година. Повишение, но незначително може да се очаква едва през 2016-та.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Във ФИФА не знаели за плана на Инфантино да продаде правата за световните
Тръмп заяви, че САЩ и Израел са се съгласили да преустановят планирани нови удари срещу Иран
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Намериха тялото на легендания алпинист Нирмал Пурджа
Зам.-апелативният прокурор на Пловдив е третата номинация за новия състав на ВСС
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Гърция увеличава необлагаемия лимит за електронни бонуси от клиенти на 6000 евро годишно
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"