Руски издания: Европа още се надява да бъде реанимиран „Южен поток“

Руски издания: Европа още се надява да бъде реанимиран „Южен поток“

Руски издания: Европа още се надява да бъде реанимиран „Южен поток“

Европа все още се надява да бъде реанимиран проектът за нов газопровод от Русия към Стария свят "Южен поток", пише вестник "Московский комсомолец", цитиран от БТА. 

Премиерът на България Бойко Борисов се обяви за изграждане на тръбата, въпреки пречките от страна на ЕС и решението на руския концерн "Газпром" да се откаже от строежа й, твърди изданието. София, превърната от Брюксел в основен препъникамък, изгуби вече близо 50 милиона долара и ще изгуби десеторно повече, ако проектът не бъде осъществен, посочва то. 

Според цитирани от вестника експерти мнението на София може да бъде подкрепено и от други страни, през чиято територия трябваше да премине газовата магистрала - Австрия, Сърбия, Унгария, Италия и дори Германия. Всички тези държави имат нужда от руски газ, а вариантите, предлагани от Брюксел, едва ли ще задоволят потребностите им, се казва в статията от Русия. 

Според авторите етърсят начини "да върнат всичко на място", добавя "Московский комсомолец". Всекидневникът припомня, че новият заместник-председател на Европейската комисия, отговарящ за за енергийния съюз, Марош Шефчович възнамерява да посети Русия. Вестникът се пита "какво може да предложи Шефчович на Русия" с оглед "енергийната криза в Украйна, потенциалната заплаха Киев да краде руския газ за износ и възможния глад за горива в Европа".

"Ако от гледна точка на европейската юрисдикция е невъзможно строежът на "Южен поток" да бъде подновен, Брюксел трябва да преразгледа законите си. Ако ЕС все така държи на собствената си интерпретация, ще се наложи да търси алтернативни източници на горива", заключава руският вестник. 

Според анализ на "Независимая газета" отказът на Русия от "Южен поток" е смятан главно за политическо решение, насочено срещу ЕС - част от играта на санкции между Русия и Запада. В основата му обаче са залегнали икономически причини.

Енергийната сигурност на ЕС идва от диверсификацията на доставките и европейците нямат интерес да се увеличи делът на руския газ в техния внос. Нещо повече, търсенето на газовия пазар в ЕС намалява (неотдавна спадна на 450 милиарда кубика) и скоро не се очаква да бъде възстановено. Съответно би било нелогично Русия да похарчи 35 милиарда долара за "Южен поток" - прекалено е скъпо, твърди анализът. 

В същото време "Газпром" има други инвестиционни приоритети: разширяване на добива, проекти за разработване на находища и втечняване на газ, строежът на газопровода "Силата на Сибир", който се очаква да струва 55-65 милиарда долара, обяснява всекидневникът. 

Решението на Русия да се откаже от "Южен поток" под предлог, че условията от Третия енергиен пакет на ЕС са неизгодни за Москва, е абсолютно логично от икономическа гледна точка - ако това не е политическо послание. 

От друга страна, "Южен поток" вече изигра своята роля - да забави или дори да блокира осъществяването на конкурентни проекти, най-вече на тръбопровода "Набуко". От 2007 г. в "Южен поток" бяха инвестирани 4,6 милиарда долара и в крайна сметка той постигна основната цел - главният му противник "Набуко" с проектна мощност 31 милиарда кубика е мъртъв=

А газът от Юг, алтернативен на руския, ще стигне до европейските пазари едва към 2019-2020 г., след като през Гърция бъдат прекарани в Италия Трансанатолийският и Трансадриатическият газопровод, добавя "Независимая газета".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ