Bloomberg: ЕЦБ ще предпази България от гръцката криза

Bloomberg: ЕЦБ ще предпази България от гръцката криза

Европейската централна банка (ЕЦБ) е готова да подпомогне България и други държави в региона, за да възпре разпространението на гръцката криза, посочва в материал агенция Bloomberg. ЕЦБ ще осигури достъп до програмите си за рефинансиране, предлагайки евро на банковите системи в тези страни, за да ги спаси от косвени щети, твърдят източници, близки до ЕЦБ, цитирани от агенцията.

На запитване на Bloomberg ЕЦБ и Българската централна банка са отказали коментар.

Цяла Източна Европа е изложена на риск заради финансовите си и търговски отношения с Гърция, продължават авторите. Гръцките банки държат почти 1/3 от банковия пазар в България. Вероятността Гърция да напусне еврозоната, след като затвори финансовите си институции и въведе капиталов контрол, би се отразила негативно на източноевропейските валути.

"Опасността от Grexit (излизане на Гърция от еврозоната - б.р.) хвърли черен облак върху прогнозите за региона", коментира изследователската фирма Capital Economics. "Връзките на някои държави – включително България и Румъния, с Гърция са доста важни", продължават наблюдателите. 

България и банките й са водещ повод за тревога в Европейския съюз, чиито лидери се опасяват от възможни сривове в региона заради гръцката криза. В петък доходността по деноминирания в евро български държавен дълг с матуритет през 2024 г. се промени на 3,15%, посочва Bloomberg.

"Българската икономика е стабилна и се разраства, банките ни са ликвидни и могат да се справят с всяка ситуация", заяви президентът Росен Плевнелиев по време на петъчното си посещение в Сараево. "България е добре подготвена и ще минем достойно през която и да е криза в региона, включително гръцката", каза той.

Това не е първият случай, в който ЕЦБ се явява опора на по-малките страни-членки на ЕС, които не са част от валутния блок на еврото. В началото на световната икономическа криза през 2008 г. институцията отпусна на Унгария заем от 5 млрд. евро.

Докато българският лев е вързан към еврото, румънската лея е отслабнала с 0,6% спрямо единната валута. Преговорите между румънското правителство и европейските власти за отпускане на превантивен заем се провалиха миналия месец. Това значи, че заплахата от гръцката криза ще се увеличи след изтичането на настоящия пакет през септември.

Гърцката криза застрашава и останалите европейски икономики – валутата на най-големия търговски партньор на Източна Европа - Полша, загуби 0,4% от стойността си тази седмица, а унгарския форинт – 0,9%.

Четирите най-големи гръцки банки имат дъщерни фирми в България и Румъния - Piraeus Bank SA, Eurobank Ergasias SA, National Bank of Greece и Alpha Bank AE. Финансовите институции държат 28% от пазара в България и около 12% от румънския, допълва Bloomberg.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ