EK отчете за България бавен напредък и политическа нестабилност
За последната година в България има бавен напредък в реформата на съдебната система, борбата с корупцията и организираната престъпност. Това се посочва във финалния вариант на мониторинговия доклад на Европейската комисия за страната ни, посочва bTV.
Документът по Механизма за сътрудничество и проверка ще бъде официално представен утре. ЕК отчита, че в периода на наблюдение по настоящия доклад (от януари 2014 г.-б.р.) в България са управлявали три разлини правителства, както е имало и криза със съставянето на кабинет. Комисията подчертава, че основата за предприемане на реформи е да бъдат признати проблемите и да се посочат мерките за справянето с тях.
Цитирани са резултатите от проучването на Евробарометър, според които корупцията, организираната престъпност и неуредиците в работата на съдебната система остават основен проблем за българските граждани. "В реформата на Висшия съдебен съвет има известен напредък, но тя все още не е постигнала образа на автономна и независима институция, способна да защитава независимостта на съда срещу изпълнителната и законодателната власт”, пишат от Брюксел, като подчертават, че предприетите реформи са в правилна посока, но трябва да се следват стриктно.
Според комисията българската прокуратура е предприела положителни стъпки в приоритизирането на борбата с корупцията, като това е довело до ускоряването на процесите, допълва БТА. Като недостатък се посочва, че малко от тези случаи засягат лица на високи длъжности. Посочва се, че понякога делата се бавят в съдебна фаза, преди да бъдат върнати за доразследване в кратки срокове. По повод дейността на специализираните съд и прокуратура се казва, че вече има резултати, но и че показателно ще бъде разглеждането на повече случаи, свързани с високопоставени лица. Изразена е надежда предвижданите промени в ДАНС да не подкопаят ефективността в тази област.
По въпроса с борбата с организираната престъпност се отчита, че има нарастване на броя на разглежданите случаи през миналата година, но и че присъдите са недостатъчно. Като проблем се отбелязва застрашеността на свидетелите по съдебните дела. В доклада е записано, че въпреки значителните усилия, отнемането на незаконно добито имущество от престъпни групи е недостатъчно. Изказана е добра оценка за комисията по отнемане на незаконно имущество, която работи при неблагоприятна законодателна рамка.
В новия доклад ЕК не отправя пряка препоръка за приемане на нов Наказателен кодекс, като изразява съгласие за внасянето на спешни промени в настоящия закон и за широкото обсъждане на насоките от нов, при ясна времева рамка. Комисията приветства приетата стратегия за съдебна реформа, предложена от Министерството на правосъдието. Прокуратурата получава добра оценка за приложението на плана за действие на главния прокурор. Препоръчва се въвеждане на солидна методология за оценка на натовареността на магистратите, което би помогнало и в решенията дали отделни съдилища да бъдат закрити и работата им да бъде прехвърляна към вече претоварените съдии.
От ЕК напомнят, че в предишния си доклад са отдали обществения скептицизъм към реформите с конкретни скандали, но реакцията на българските власти продължава да не отговаря на очакванията. Затова и от Брюксел настояват да се покаже, че реформата ще бъде основен политически приоритет.
"Това изисква промяна в политическата култура и ясно съзнание, че тези проблеми са на върха на политическия дневен ред”, подчертават от Еврокомисията.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.