ЕП отхвърли вота на недоверие срещу Урсула фон дер Лайен и останалите еврокомисари

ЕП отхвърли вота на недоверие срещу Урсула фон дер Лайен и останалите еврокомисари

Европейският парламент потвърди подкрепата си за председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен и останалите еврокомисари. Вотът на недоверие срещу нея и съставът на Комисията бе отхвърлен с 360 гласа, подкрепиха го едва 175 евродепутати, а 18 се въздържаха, информира кореспондентът на БНР в Брюксел. 

Гласувалите за свалянето на фон дер Лайен бяха далеч под необходимото за това мнозинство от две трети или 480 души.

Вотът бе свикан по инициатива на румънския консерватор Георге Пиперя. Като основна причина бе посочена тайната кореспонденция през 2021 г. на Фон дер Лайен с Албер Бурла – изпълнителния директор на фармацевтичния гигант "Пфайзер" за разпространението на ваксини на компанията в Европа по време на пандемията от COVID-19.

В предложението за вота има и обвинения срещу Комисията в незаконна намеса в изборите в страните-членки чрез неправилно прилагане на Законодателния акт за цифровите услуги. Според вносителите, Комисията е злоупотребила с Договора за функционирането на ЕС като правно основание за Регламента за Действието за сигурност за Европа  - инициативата за финансиране на отбраната в размер на 150 милиарда евро.

Сред подписалите предложението за вота са тримата ни евродепутати от "Европа на суверенните нации" - Станислав Стоянов, Рада Лайкова и Петър Волгин.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Франция оправда блогърите, които твърдяха, че Бриджит Макрон е мъж със сменен пол
Британска суперяхта за 80 млн. паунда изгоря за 5 часа в елитния френски курорт Сен Тропе
Производителят на медицинските роботи da Vinci открива завод за 42 млрд. евро в Първомай
На днешната дата, 12 юли. Рождениците днес
Mars насочва вниманието си към геймърите от поколението Z в партньорство с Razer
Най-добрите начини да спечелите доверието на другите
Времето: Топло и слънчево, но следобед ще се заоблачи
Рекорд за аукцион: Чантата Hermès на актрисата Джейн Бъркин беше продадена за 10 милиона долара