ЕС приветства сближаването между Турция и Израел
Европейският съюз приветства сближаването между Турция и Израел, които тази седмица обявиха, че са взели решение отново да назначат посланици в ответната страна като стъпка към нормализиране на отношенията помежду им, предаде Анадолската агенция.
"Приветствам изявлението на Турция и Израел за възстановяване на пълните дипломатически отношения", заяви в Туитър комисарят на ЕС по въпросите на разширяването и съседството Оливер Вархей.
В сряда Турция и Израел обявиха, че ще възобновят дипломатическите си отношения и взаимно ще назначат посланици и консули.
Вархей нарече споразумението "още един крайъгълен камък в укрепването на двустранните отношения, стабилизирането на региона и насърчаването на просперитета". "ЕС е готов да подкрепи установяването на нови основи на сътрудничество", добави той.
В речта си, с която обяви възстановяването на дипломатическите отношения с Израел, турският външен министър Мевлют Чавушоглу подчерта, че Турция "ще продължи да защитава правата на Палестина, Ерусалим и Газа и е важно нашите послания да бъдат предавани директно на Тел Авив на ниво посланици", напомня Анадолската агенция, цитирана от БТА.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган проведе в сряда телефонен разговор с израелския министър-председател Яир Лапид, за да обсъдят двустранните отношения и регионалните въпроси.
Ердоган заяви, че подкрепя развитието на сътрудничеството и диалога между двете страни, изградени на устойчива основа и при зачитане на взаимната чувствителност. Той също така изрази задоволството си от постигнатия напредък в отношенията съгласно рамката, договорена по време на неотдавнашните посещения на Лапид и израелския президент Ицхак Херцог в Турция.
Посещението на Херцог в Турция през март, последвано от взаимни посещения на външните министри на двете страни, допринесе за облекчаване на отношенията след повече от десетилетие на напрежение, отбелязва агенцията.
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.