ЕС започва подготовка за следвоенното възстановяване на Украйна

ЕС

Европейската комисия предложи днес да осигури на Украйна до края на годината допълнителни 9 милиарда евро заем за посрещане на най-неотложните нужди, възникнали от предприетата от Русия война, съобщи председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Комисията отбелязва, че докато войната не приключи, нуждите за следвоенното възстановяване на Украйна остават неясни. Предлага се създаването на международен форум за следвоенното възстановяване, в който да участват Украйна, ЕК и Европейският парламент, и чиито усилия да бъдат подкрепени от страните от Г-7 и Г-20. ЕК уточнява, че бюджетът на ЕС няма да бъде в състояние да покрие всички възникнали нужди, предава БТА.

В съобщение на комисията са цитирани данни на Международния валутен фонд, според които на Украйна няма да достигат 14,3 милиарда евро за необходимите разплащания до края на май. Допълва се, че войната е довела до спад на приходите от данъци, от износ и други постъпления, както и до лавинообразно нарастване на разходите.

От началото на войната в Украйна ЕС е осигурил на Киев 4,1 милиарда евро за икономическа и хуманитарна помощ. Към тази сума се добавят 1,5 милиарда евро, предвидени за покриване на разноските на страните, които осигуряват на Украйна военна подкрепа. Отбелязва се, че ЕС подготвя отпускането на още половин милиард евро за украинската отбрана.

В съобщението се посочва, че от 2014 г. до 2021 г. ЕС е осигурил на Украйна безвъзмездна помощ за 1,7 милиарда евро, както и 5,6 милиарда евро заеми за икономиката, 194 милиона евро хуманитарна помощ и 355 милиона евро от бюджета за външна политика. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Учени от Съединените щати направиха уникални наблюдения на повърхността на Слънцето
Дрон е нахлул в българското въздушно пространство
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Времето: Оранжев код за високи температури в 21 области, в останалите - жълт
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната