Еврокомисията научи от новините за двете предложения за български еврокомисар
Научихме от новините, че политическите ръководители в България споменават две имена на възможни предложения за еврокомисар. Това заяви на пресконференция говорител на Европейската комисия, съобщи БТА.
"До обедните часове днес не сме получили официално предложение от България. Договорът за ЕС очертава изискванията пред кандидатите за еврокомисар. Както винаги този, който отговаря най-добре на изискванията, ще премине през процеса, включващ събеседване с председателя на ЕК. Не мога да кажа нищо за бъдещите отговорности на следващия български еврокомисар, това ще се прецени по-късно, когато бъде ясно с какви способности той може да допринесе", посочи говорителят.
Двете номинации, които бяха обявени са на Даниел Лорер от ПП-ДБ и на Илиана Иванова от ГЕРБ-СДС.
Междувременно, вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел заяви, че кандидатурата на ГЕРБ-СДС за еврокомисар Илиана Иванова е достойна кандидатура и че тя може да изведе на преден план европейско виждане, експертиза и политики, свързани с бъдещето на България и ЕС. Тя обаче не посочи дали вече е ясен ресорът, който новият еврокомисар от България ще получи. По думите й, това решение е изцяло в ръцете на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен.
"Трябва да проявим уважение към председателя на ЕК, защото това е нейно решение и тя винаги го съобразява с приоритетите на ЕК и с възможността човекът, който поеме ресора, много бързо да даде следващите стъпки и резултати на очертаните действия. Това е свързано с компетентността и експертизата на кандидата. По време на интервюта излизат на преден план неговите качества и различните области, в които той може да допринесе", коментира външният министър Мария Габриел и изрази надежда България да запази ресора, за който тя е отговаряла четири години - иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Избирателната активност към 14:00 ч. достигна 34%
Политика |Швейцария, Австрия и Великобритания губят туристи заради конфликта в Иран
Туризъм |Учени предупреждават: твърде много витамин D може да има обратен ефект
Наука и Здраве |Служебният премиер Андрей Гюров: В парламента се влиза с идеи, а не с пачки в пояса
Политика |Ето каква е избирателната активност към 12:00 часа
Политика |Ето каква е избирателната активност към 12:00 часа
Политика |Учени съживиха животно, прекарало 24 000 години в замразено състояние
Наука и Здраве |Избирателната активност към 14:00 ч. достигна 34%
Политика |Избирателната активност към 11:00 ч. достигна 12,12%
Политика |България избира 240 депутати за 52-рото Народно събрание
Политика |Рекордни цени на говеждото в САЩ заради намаляващите стада
Икономика |Служебният премиер Андрей Гюров: В парламента се влиза с идеи, а не с пачки в пояса
Политика |ЦИК: Изборният ден започна нормално
Политика |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.