Европа ще създава стартъп села за съживяване на регионите
Меморандум за създаване на Алианс на европейските стартъп села беше подписан във Вилнюс. В церемонията участваше и българският еврокомисар Мария Габриел. Алиансът е първият по рода си и има за цел да обедини учени, иноватори, инвеститори и представители на местните власти за развиването на иновационния потенциал на регионите.
Как да бъдат насърчени научните изследвания и иновациите в селските райони чрез стартъп селата бе тема на дискусията, в която се включиха и министрите на образованието и на околната среда на Литва.
“Селските райони представляват над 80% от територията на Европейския съюз и 30% от населението. Искаме предизвикателствата, пред които те са изправени, да бъдат превърнати във възможности – за развитие на стартъпите и иновациите, за привличане на млади таланти, за свързване на регионалните иновационни екосистеми. Ключови за това са добрата инфраструктура, инвестициите в уменията и достъпа до образование и услуги“, заяви Мария Габриел.
Българският еврокомисар открои възможностите по програмите и инициативите в ресора ѝ, сред които „Хоризонт Европа“, Европейският институт за иновации и технологии и Европейският иновационен съвет.
Мария Габриел наблегна и на Дългосрочната визия за селските райони на ЕС и на новата европейска иновационна програма. „Със създаването на „регионални иновационни долини“ целим свързването на иновативни региони с региони, имащи нужда да подобрят иновационния си капацитет”, отбеляза Габриел. Регионалните иновационни долини ще обменят опит и работят съвместно за реализиране на междурегионални проекти, включително в областта на дълбоките технологии.
„Създаването на стартъп села трябва да е на базата на подхода „отдолу-нагоре“ – на процес, който идва от гражданите и регионите. С тяхна подкрепа можем да превърнем меморандума в още една възможност за талантите във всички региони на Европа да развиват уменията си и допринасят за устойчивото регионално развитие“, добави Габриел.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Израел започва нова вълна от атаки срещу Иран
Свят |Времето: Посрещаме астрономическата пролет с облаци и валежи
България |Правилото 10-80-10 на Стив Джобс е още по-полезно в епохата на AI
Техники за успех |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 20 март. Честита пролет!
На днешната дата |На днешната дата, 20 март. Честита пролет!
На днешната дата |Правилото 10-80-10 на Стив Джобс е още по-полезно в епохата на AI
Техники за успех |Депутатите узакониха лобизма с понятието „представителство на интереси“
Политика |България е втора в ЕС по ръст на почасовите възнаграждения през четвъртото тримесечие на 2025 г.
ЕС |Времето: Посрещаме астрономическата пролет с облаци и валежи
България |Европейските авиокомпании предупреждават: по-високите цени на горивата ще се платят от пътниците
Бизнес |Италиански град остави званието „почетен гражданин“ на фашисткия диктатор Мусолини
Свят |Цитат на деня
Цитат на деня |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.