Английският език е най-изучаваният в ЕС
Английският е водещ в общото и в професионалното гимназиално образование в ЕС, сочи изследване на Евростат, базирано на данни от 2020 г. Той е най-често изучаваният чужд език в гимназиалното ниво на общото (96% от учениците) и професионалното образование (79%) в Евросъюза.
На второ място по популярност в общообразователните училища е испанският (27%), следван от френски (22%), немски (21%) и италиански (3%). Освен тях руският е езикът извън ЕС, който се изучава най-често в ЕС (3%), особено в Естония (67%) и Латвия (57%), следван от Литва (30%) и България (24%).
В професионалното образование немският е на второ място (18%), следван от френски (17%), испански (7%) и руски (2%). В този случай руски език е изучаван в Латвия (44%), България (25%) и Кипър (16%).
По-голямата част от учениците в основното и средното образование в ЕС изучават поне един чужд език - 96,1% от учениците в основното образование, 98,4% от учениците в прогимназиалния етап на средното образование и 90,3% в гимназиалния етап на средното образование в ЕС са учили поне един чужд език, по данни на Европейската статистическа служба.
60% от учениците в гимназиалното общо образование ( ISCED ниво 34 ) в ЕС са изучавали два или повече чужди езика, като задължителни предмети или като задължителни варианти на учебната програма, с 1 пр. п. повече спрямо 2019 г. В гимназиалния професионален курс образование (ISCED ниво 35), този дял е 35%, също с 1 пр.п. в сравнение с предходната година.
В Люксембург и Франция всички ученици в гимназиалния курс са изучавали два или повече чужди езика. Румъния, Финландия и Чехия също регистрират голям дял ученици, изучаващи два или повече езика (всички 99%). Тези държави-членки са следвани плътно от Словакия и Естония (и двете по 98%), Словения (96%) и Хърватия (94%).
Що се отнася до гимназиалното професионално образование Румъния е единствената държава-членка, в която почти всички ученици (97%) са учили два или повече чужди езика, следвана от Финландия (89%), Люксембург и Полша (и двете по 77%).
Съветът на Европа окуражава многоезичността, като част от културното наследство на континента, и в същото време насърчава 700 милиона европейци да изучават чужди езици както в училище, така и извън него. Затова по негова инициатива 26 септември е определен за Европейски ден на езиците.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.