Google да се раздели на две, ще предложи ЕК

Google да се раздели на две, ще предложи ЕК

Европейската комисия обмисля да излезе с предложение Google да бъде разделен на две компании, за да се "регулира" огромното му влияние върху развитието на интернет, съобщава The Financial Times. Изданието се позовава на чернова на законопроект за инициативата, с която разполага.

Тя вече има подкрепата на двете най-големи партии в Европарламента – Прогресивният алианс на социалистите и демократите и Европейската народна партия, твърди The Financial Times.

Законодателните власти на ЕС разглеждат тази стъпка като инструмент за повишаване на конкуренцията на пазара и ограничаването на риска от монополизирането му от американския IT-гигант.

Според предварителните информации властите в ЕС ще предложат при Google да останат всички услуги и ресурси, свързани с търсенето в интернет, както и интегрираният с тях бизнес по контекстна реклама. Всички други услуги да се отделят в друга компания, ще иска ЕК.

Източници на изданието отбелязват, че критичното отношение към големите американски компании е крайно несвойствено за Еврокомисията и основните привърженици на този акт са германските политици.

Формално, Европейският парламент няма пълномощия за разделянето на компания, особено, регистрирана в САЩ, но може да формулира запитване до Еврокомисията, въз основа на което тя пък да инициира разследване срещу Google.

Eксперти на парламента вече са се заели да изготвят оценки доколко американския IT-гигант е доминирал през последните пет години на пазара за интернет търсене в ЕС и доколко това доминиране е оказало влияние върху финансовите показатели на други играчи, чиито сайтове са излизали по-надолу от тези на конкурентите им при показване на резултати от най-голямата световна търсачка.

Бъдещият еврокомисар по конкуренцията Маргрете Вестагер вече направи изявление, че преди да се вземе каквото и да е било решение, Google и всички заинтересувани страни ще получат възможност да представят позициите си и вижданията си по възможното решаване на проблема и стимулирането на конкуренцията.

От своя страна представители Google не се ангажират на този етап с конкретни коментари по документа, а само заявяват: „важното е да не се изгуби самият проблем в политическата риторика. Рисковете, с които по мнението на европейските регулатори, се сблъсква отрасъла, не са толкова големи, че да се налага разделянето на Google”.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ