Independent: Великобритания не се е сблъскала и с 60% от последствията след напускането на ЕС

ЕС

Обединеното кралство все още не се е сблъскало и с 60% от последствията от излизането си от Европейския съюз, съобщава Independent, цитирайки икономическия секретар на Министерството на финансите на Великобритания Тюлип Сидик.

Според него в дългосрочен план заради Brexit икономиката на страната ще се свие с 4%, а вносът и износът ще бъдат с 15% по-ниски, отколкото ако Великобритания беше останала в ЕС. Според Independent Лондон е платил на Брюксел 23,8 милиарда паунда (30,8 милиарда долара) след напускането на ЕС като част от финансови задължения и трябва да плати още 6,4 милиарда паунда (8,3 милиарда долара). Главният изпълнителен директор на Best for Britain -  общност, която работи за справяне с предизвикателствата, пред които е изправена страната след напускането на ЕС, Наоми Смит призова властите да създадат връзки с общността, за да „се върнат към просперитета и да смекчат щетите от Brexit“.

Обединеното кралство е член на ЕС от 1973 г. През 2016 г. в страната се проведе референдум, на който 51,9% от гласувалите се обявиха за Брекзит. На 1 февруари 2020 г. Великобритания официално престана да бъде част от ЕС; преходният период продължи до 1 януари 2021 г. В края на август британският премиер Киър Стармър проведе разговори с германския канцлер Олаф Шолц. На заключителната пресконференция Шолц отбеляза, че Лондон е взел историческо решение с излизането си от ЕС, но все още остава „незаменим партньор“ на Берлин и затова страните са готови да работят за подобряване на взаимодействието. Тази среща бележи началото на пътуванията на Стармър  в Европа с цел рестартиране на отношенията с ЕС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 12 май. Световен ден на медицинските сестри
Звездите за бизнеса от 11 до 17 май: Умерен риск, разумни инвестиции и по-малко импулсивни решения
5 начина да отключите най-добрите качества в себе си и в хората, които ръководите
Седемтте чудеса на света: Археолози откриха на морското дъно 80-тонни камъни от Александрийския фар
Цитат на деня
Брюксел увеличава безплатните емисионни квоти за европейската индустрия
„УниКредит за ЦИЕ“ разширява достъпа до финансиране за бизнеса с нов ресурс от €2.6 млрд.
Увеличава се рискът от сблъсъци между кораби и китове край бреговете на Южна Африка