Кои ще бъдат следващите еврокомисари?

Кои ще бъдат следващите еврокомисари?

Преди да си вземе почивка, за да прекара време със семейството си, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен поиска от националните правителства на ЕС да изпратят имената на кандидатите за членове на следващия екип от комисари, пише Politico.

Всяка страна получава по един комисар. Фон дер Лайен се смята за избор на Германия, а Кая Калас, подкрепена от лидерите на ЕС за следващ ръководител на външната политика, ще бъде представител на Естония (ръководителят на външната политика се назначава от Европейския съвет, но е заместник-председател на Комисията). Фон дер Лайен иска от всяка страна да номинира мъж и жена, освен в случаите, когато досегашният комисар остава на поста си. 

Кои ще бъдат следващите членове на комисията?

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще получи номинации за потенциални членове на следващия изпълнителен орган на ЕС от всички 27 държави. Всяка страна ще получи по един комисар.

Кой остава?

Няколко правителства предпочетоха да избегнат неприятна вътрешна битка, като изпратят обратно своя настоящ служител в Брюксел. В края на краищата опитът и личните им отношения с фон дер Лайен биха могли да помогнат за по-добър ресор. Така например Марош Шефчович (Словакия) и Валдис Домбровскис (Латвия), ще добавят към автобиографиите си още пет години в Европейската комисия. Същото вероятно се отнася и за Дубравка Шуица (Хърватия), въпреки че тя все още не е официално посочена от правителството си. Холандският комисар Вопке Хьокстра влезе в Европейската комисия през октомври като заместник на Франс Тимерманс и се връща за още пет години, въпреки че неговата партия не е в холандското правителство. Все още не е ясно дали лидерите на Франция и Гърция ще решат да изпратят обратно настоящите си комисари - Тиери Бретон и Маргаритис Схинас. 

Кои от новите имена трябва да започваме да учим?

Все повече държави започнаха да предлагат имена още преди фон дер Лайен да изпрати официалното си искане. Испания се надява да получи големия ресор „Енергетика и климат“ за министъра на екологичния преход Тереса Рибера, още повече че тя вероятно ще бъде най-високопоставеният социалист в следващата Комисия. Швеция изпраща министъра си по въпросите на ЕС Джесика Росуал, Финландия - евродепутата Хенна Виркунен, Словения - бившия председател на Сметната палата Томаж Весел, Ирландия предлага министъра на финансите Майкъл Макграт, а Чешката република номинира министъра на промишлеността и търговията Йозеф Сикела. 

Чудесно, но все още остават над дузина държави...

Голяма част от пъзела все още не е изяснена, въпреки че слуховете в Брюксел "работят извънредно". През следващите седмици все повече държави ще представят своите кандидати. 
Досега никой не е предложил публично двама кандидати, както беше поискано. Но европейските лидери са наясно, че фон дер Лайен се стреми към нова, балансирана по пол Комисия. В някои случаи ще има задкулисни пазарлъци за имената и ресорите, преди да бъде обявено нещо официално, за да се избегне публичното накърняване на кандидатура, която може да бъде отхвърлена, отбелязва изданието.

В други случаи пък национални политици се борят помежду си за номинацията. В Литва министър-председателят и президентът открито се карат за кандидата. В Полша борбата се води при закрити врата. Други държави, като България и Белгия, са в процес на формиране на нови правителства, което затруднява вземането на решение за номинации, пише Politico. 

Високите залози, за които ще се водят битки

За никого не е тайна, че Франция си мечтае за икономическия суперресор, който да помогне за управлението на индустриалния дневен ред на блока в лицето на конкуренцията от страна на САЩ и Китай - потенциално с надзор на областите, в които Брюксел има твърда власт: търговията и конкуренцията. Но Италия също се бори за тази роля. Един от решаващите въпроси е дали фон дер Лайен ще реши да подкрепи крайнодясната лидерка Джорджия Мелони с пост за италианец от нейния лагер, или ще я остави с по-символичния нов средиземноморски ресор.
Разширяването също ще бъде ресор на най-високо ниво, тъй като преговорите за присъединяване на Украйна към ЕС ще бъдат една от най-чувствителните в политическо отношение задачи на Комисията.

Комисарят по земеделието също е висока топка, като се има предвид огромната роля на ЕС в селскостопанския и хранителния сектор. Това е и пост, който разкрива колко трудно е да се изгради политически балансирана Комисия. Люксембургският комисар Кристоф Хансен от дясноцентристката Европейска народна партия се очертава като ранен „ звезден лъч“ в тази област, доколкото лагерът на социалистите изглежда се е отказал от надеждите на настоящия люксембургски комисар и водещ кандидат на социалистите по време на кампанията Никола Шмит да изкара още един мандат.

Има ли нови вълнуващи работни места?

Със сигурност. Фон дер Лайен ще търси комисар за Средиземноморието, което на пръв поглед звучи чудесно, но вероятно ще е тежка работа, която ще се занимава с имиграцията и плачевната ситуация със сигурността в Близкия изток и Северна Африка. Кипър е проявил интерес към този пост още в началото.
Най-вероятно ще има и комисар по отбраната, която предизвика известно ранно въодушевление, докато кандидатите не осъзнаха колко малко власт има ЕС в тази област. Известно време спекулациите се фокусираха върху полския външен министър Радослав Сикорски, докато той не се отказа. От време на време Полша също се споменава като вероятен кандидат за поста на комисар по разширяването предвид подкрепата на Варшава за Киев, но тази роля може да доведе до остри проблеми във вътрешната политика, тъй като полските фермери не са особено ентусиазирани от интегрирането на огромния агросектор на Украйна в ЕС.

И така, кой какъв ресор получава?

Това зависи най-вече от фон дер Лайен. Тя трябва да вземе предвид баланса между половете, политическите партии и географския баланс. Лидерите ще се пазарят (и вече се пазарят, в замяна на подкрепата си за фон дер Лайен в Европейския съвет) за ресорите, надявайки се да си осигурят влиятелен пост. Ще бъде предизвикателство да се намерят достатъчно жени, така че страните, които предлагат жена кандидат, имат предимство пред тези, които изпращат мъж. Фон дер Лайен също така ясно е заявила на лидерите, че иска опитни и способни комисари, в идеалния случай с предишен управленски опит в родните им страни. 

Какво следва? 

Европейските столици трябва да изпратят своите предложения до края на август. Фон дер Лайен ще започне да интервюира новите кандидати от средата на август, след което ще започне да подрежда всички парчета от пъзела. Фон дер Лайен беше първата, която създаде балансирана по пол Европейска комисия през 2019 г., и иска да повтори това и този път, поради което тя моли лидерите да предложат по един кандидат от всеки пол.

Успоредно с това се работи по подготовката на "домашните" за следващите комисари. Политическите насоки, които фон дер Лайен представи преди гласуването за утвърждаването ѝ в Парламента - по същество нейният план за следващите пет години - ще залегнат в основата на командировъчните писма, които ще бъдат изпратени на новите комисари и в които ще бъде посочено какво се очаква от тях.  

След като фон дер Лайен приключи работата си, Европейският парламент ще трябва да препита новите комисари по време на изслушванията, които ще се проведат в края на септември и през октомври. Парламентът може да отхвърли кандидатите и често се опитва да покаже своята сила, като даде на някои от тях отрицателен отговор. Ако това се случи, съответната страна ще трябва да номинира нов кандидат. През 2019 г. първите кандидатури на френски, румънски и унгарски комисари бяха отхвърлени.

Надеждата на служителите на ЕС е новата Европейска комисия да бъде съставена до 1 ноември. 
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ