Moody’s предупреди Великобритания, че ще стане уязвима, ако напусне ЕС

Moody’s предупреди Великобритания, че ще стане уязвима, ако напусне ЕС

Moody’s предупреди Великобритания, че ще стане уязвима, ако напусне ЕС

Международната рейтинговата агенция Moody’s предупреди, че вижда ясно изразени рискове в низходяща посока, ако Великобритания гласува да напусне Европейския съюз на референдума през юни и предупреди, че това ще направи страната по-уязвима за понижение на кредитния ѝ дългов рейтинг.

Опасенията на Moody’s идват заедно с доклад на консултантската компания Oxford Economics, която оценява, че британската икономика може да се сви с близо 4 процентни пункта, ако властите в Лондон ограничат вътрешната миграция след евентуално напускане на Съюза.

Премиерът Дейвид Камерън поиска нееднократно от британците да подкрепят продължаването на членството в блока на предстоящия референдум, но както общественото мнение, така и мненията в самата управляваща Консервативна партия остават дълбоко разделени само три месеца преди вота.

Понастоящем дългосрочният кредитен рейтинг на Великобритания, определян от Moody’s е с една степен под топ „ААА” рейтинга със стабилна перспектива, но агенцията предупреди, че гласуване за напускане на ЕС може да доведе до негативна перспектива с възможност за негово понижение в бъдеще.

„Това е така, тъй като ние вярваме, че един вот Brexit ще доведе до повишена несигурност, която ще се прояви в по-слаб и по-скромен икономически растеж в Обединеното кралство в средносрочен план.  Въпреки това съществуват ясни рискове от влошаване на тази оценка, особено ако новите спогодби доведат до значителни смущения в търговските или капиталовите потоци”, отбелязва Moody’s в свой анализ за инвеститорите.

Междувременно консултантската компания Oxford Economics посочи, че очаква британският икономически растеж да бъде по-слаб, ако страната гласува за напускане на ЕС, но щетите от подобен вот ще зависят от това колко остър може да бъде разрива с единния европейски блок.

Ако Великобритания продължава да се радва на добър достъп до пазарите на ЕС, на намаляване на данъците и на регулациите - основна цел на британците, които искат да напуснат ЕС, и ако не се намали броят на имигрантите от ЕС, които ще бъдат допуснати в страната, в този случай икономиката на Острова ще се окаже с 1% по-малка през 2030-а година, отколкото ако страната остане в рамките на Съюза, посочва БНР. Намаляването на имиграцията от ЕС е основна цел за тези, които подкрепят сценария Brexit. Ако напускане на Съюза обаче доведе до намаляване наполовина на броя на мигрантите и новите търговски и регулаторни споразумения се окажат по-малко благоприятен, тогава икономическо производство във Великобритания ще пострада доста по-силно и БВП може да се сви дори с 3,9%, прогнозира Oxford Economics.

„Дългосрочното въздействие от Brexit върху Великобритания не е необходимо да бъде прекалено тежко. Но благоприятните сценарии включват запазване на някои от най-популярните аспекти на членството на страната в ЕС”, посочи асоциираният директор на консултантската компания Хенри Уортингтън.

От своя страна агенция Moody’s каза, че въздействието върху британските банки и върху застрахователните компании от излизането на страната от ЕС ще бъде ограничено, освен ако те не се сблъскат с бариери да оперират на общия европейски пазар.

„Brexit е малко вероятно да имат съществени отрицателни последици, освен ако настоящият „паспортен”  режим за финансови услуги не бъде променен, което би било много скъпо и разрушително”, добави кредитната агенция.

Според Moody’s евентуално излизане на Великобритания от ЕС може да бъде кредитно негативно и за самия Съюз, тъй като може да увеличи рисковете за по-нататъшно напускане на блока.

Агенцията допълни, че несигурността от това, дали в крайна сметка няма да има сценарий Brexit, представлява най-голям риск за британските компании в краткосрочен план.

Moody’s обяви и свои прогнози за растежа на страните от Г-20, според които БВП на индустриално развитите и на водещите развиващи се икономики ще се повиши през тази година с 2,6% и ще се ускори до 2,9% през 2017-а година. Агенцията обаче отбеляза, че има нарастване на рисковете за още по-слаб икономически растеж.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Революция: На фитнес, без дори да ходиш до залата. И то, безплатно!
Златни кюлчета се продават като топъл хляб в магазините на Южна Корея
Уорън Бъфет за ИИ и въпроса, на който и най-добрите икономисти нямат отговор от 100 години
Урсула фон дер Лайен: Трябва да попречим на Китай да наводни пазара в ЕС с електромобили
800 000 души в Европа и САЩ са паднали в капана на една от най-големите онлайн измами
Цитат на деня
Колонката на мениджъра: Три истории с поука от Катя Димитрова, съосновател и управляващ партньор на Интерпартнерс
Как да убедите Google, че сте експерт във вашата ниша