Птичият грип настъпва: държавите в Европа затварят птицевъдни ферми

Птичият грип настъпва: държавите в Европа затварят птицевъдни ферми

Рязкото увеличение на случаите на смъртоносен птичи грип в Европа накара все повече страни да затворят милиони птици на закрито, за да ги предпазят от контакт със заразени диви птици. В сряда Ирландия стана поредната страна, която предприе такива мерки, пише Ройтерс.

Високопатогенното заболяване, известно като „птичи грип“, тревожи птицевъдната индустрия и правителствата, след като през последните години доведе до смъртта на стотици милиони птици и дори се разпространи сред млечни крави в САЩ, нарушавайки доставките, повишавайки цените на храните и създавайки риск от предаване и на хора.

В сряда Ирландия наложи национална заповед за изолиране на птиците, след като потвърди първото си огнище на птичия грип от три години насам.

„Целият модел на птичия грип се променя... Предизвикателството тази година е, че той се появи вероятно месец по-рано от обичайното и в различни географски райони (в Ирландия)“, каза Найджъл Суитнам, председател на Националния комитет по птицевъдство към Асоциацията на фермерите в Ирландия, пред Radio 1.

Франция, която трябваше да унищожи над 20 милиона птици през 2021–2022 г., издаде подобна заповед миналия месец, а Великобритания последва примера във вторник. Нидерландия и Белгия предприеха действия още през октомври.

Общо 15 от 27-те страни в Европейския съюз са регистрирали огнища на птичи грип във ферми този сезон. Птичият грип обикновено достига пик през есента с миграцията на птиците, но този сезон броят на огнищата е необичайно висок – 688 до момента, в сравнение със 189 миналата година, което поражда известни притеснения за търговските птицевъдни стопанства.

Германия е най-засегнатата страна в ЕС този сезон, с 58 огнища във ферми между 1 август и края на октомври, от общо 136 за ЕС плюс Великобритания, според данни на френската платформа за наблюдение на здравето на животните. Миналата година те са били само осем.

Германски медии съобщават, че около един милион птици са били унищожени заради вируса. Няма национална заповед за задължително изолиране, но няколко засегнати провинции са наложили такива мерки.

Междувременно Полша – първенец в птицевъдството в ЕС – е на второ място с 15 огнища до момента. Страната не е изискала всички птици да бъдат държани на закрито.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Китайски гиганти даряват милиони след най-смъртоносния пожар в Хонконг от 1948 г. насам
The Wall Street Journal: Германия има 1200 страници таен план за война с Русия
Бойко Борисов: Бюджет 2026 ще бъде оттеглен и преработен
Франция официално въвежда доброволна военна служба от следващото лято
Премиерът за оттегления бюджет: Имаме достатъчно време през декември
На фона на скандали и протести: Бюджетите на ДОО и Здравната каса минаха през комисия в НС
Deepfake измамите: Най-скъпата заблуда в дигиталната ера
Стрелба близо до Белия дом, двама военнослужещи от Националната гвардия са в критично състояние