Зелените призоваха за извънредна среща на върха на ЕС заради екстремните горещини
Лидерите на Европейския съюз трябва да свикат извънредна среща на върха, за да засилят мерките за защита срещу екстремните горещини и да укрепят климатичната политика на блока, заяви в четвъртък Европейската зелена партия.
Западна Европа е обхваната от рекордна гореща вълна тази седмица, като в редица държави температурите се доближават или дори надхвърлят 40 градуса по Целзий, пише POLITICO.
Изключително високи остават и нощните температури, което създава сериозни рискове за човешкото здраве. Очаква се горещата вълна да се придвижи на изток към Полша през уикенда.
Учените са единодушни, че климатичните промени правят подобни горещи вълни по-интензивни и по-чести. В същото време Европейският съюз постепенно отслабва някои от ключовите елементи на Европейския зелен пакт – мащабния пакет от политики, насочени към намаляване на вредните емисии до нулев нетен баланс до 2050 г. – в опит да стимулира икономическия растеж.
Според Зелените настоящата гореща вълна представлява извънредна ситуация, която трябва да накара европейските лидери да проведат специална среща, посветена на засилването на усилията за намаляване на емисиите и по-добрата защита на европейските граждани от последиците от климатичните промени.
„Държавните и правителствените ръководители трябва да се съберат на извънредна среща на най-високо равнище, за да укрепят спешно климатичната защита на Европа и Европейския зелен пакт. Историята ще съди политическите решения, които се вземат днес и през следващите месеци“, заяви съпредседателят на Европейската зелена партия Вула Цетси в изпратено до медиите изявление.
„Тази гореща вълна бързо се превръща в сериозна европейска криза в областта на общественото здраве“, заяви другият съпредседател на партията Киаран Къф. „Европа трябва да избере дали да засили политиките, които ни защитават от екстремните климатични явления.“
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.