Готви ли се „План Б” за Гърция
Съдбата на Гърция продължава да е на кръстопът. Страната за пореден път е изправена пред фалит, а преговорите с кредиторите удрят на камък. Правителството на южната ни съседка се опитва да намери пари за заплатите и пенсии през април, чиято обща сума е 2,4 млрд. евро. По графика за обслужване на дълга Гърция трябва да плати на МВФ до 1 май 203 млн. евро, до 12 май — 770 млн. евро, а през юни още 1,6 млрд. евро. Ако Атина не успее да събере тези пари, страната реално е заплашена от дефолт по държавния дълг. Това от своя страна може да доведе до излизане на страната от Еврозоната, фалити, хиперинфлация, лимитиране на тегленията и трансферите на средства от гръцките банки.
Германският финансов министър Волфганг Шойбле намекна, че Берлин е подготвен за евентуален фалит на Гърция, предаде „Ройтерс”. След напрегната среща на финансовите министри на Еврозоната в Рига в петък, Шойбле беше попитан от журналисти дали финансовите министри на Еврозоната работят по "План Б" в случай че преговорите за финансирането на Атина се провалят.
„Не трябва да питате отговорни политици за алтернативи", отвърна Шойбле, добавяйки, че човек може само да използва въображението си, за да си представи какво би се случило. Той посочи, че ако трябваше да отговори утвърдително дали министрите работят по „План Б" - т.е. какво да правят, ако Гърция остане без пари и вече не може да си плаща дълга, би предизвикал паника, посочва БТА.
За да обясни позицията си, Шойбле направи паралел със секретността, наложена на първоначалния етап на планирането на обединението на Германия през 1989 г. „Ако тогава някой ресорен министър - аз бях един от тях, беше казал предварително: ние имаме план за обединение, тогава цял свят вероятно щеше да каже: германците напълно са се побъркали”, заяви Шойбле, който беше федерален министър, отговарящ за специални задачи, в периода 1984-1989 г.
На заседанието на Еврогрупата в петък Гърция беше остро критикувана за бавния процес по подготовка на необходимите реформи, които да отключат финансирането на страната от нейните международни кредитори, въпреки че Атина много бързо изчерпва паричните средства и без нови заеми няма да бъде в състояние да обслужва дълговете си в скоро време.
Финансовият министър на Словения предложи по време на срещата вариант Еврогрупата да започне да мисли за "План Б", ако преговорите, които се водят в продължение на три месеца, не доведат до никъде. Той е бил подкрепен от финансовите министри на Словакия и Литва, но идеята за обсъждане на "План Б" е била отхвърлена от шефа на Еврогрупата Дейселблум, съобщават неназовани участници в петъчната среща на Еврогрупата.
Междувременно президентът на Бундесбанк Йенс Вайдман изрази безпокойство относно програмата за спешно финансиране на гръцките банки с оглед на факта, че няма подобрение на ликвидната ситуация в страната.
На съвместна пресконференция с немския министър на финансите Волфганг Шойбле след петъчната среща на Еврогрупата, шефът на Бундесбанк заяви: "Както знаете, имам притеснения относно предоставянето на спешна ликвидност, тъй като банките в страната не правят всичко необходимо, за да подобрят ликвидната си ситуация."
В петък председателят на Европейската централна банка Марио Драги заяви, че Механизмът за спешна ликвидност (програмата ELA) ще продължи да оказва подкрепа за гръцките банки, стига те да са платежоспособни и да имат адекватно обезпечение.
Също така стана ясно, че в опит за разрешаване на гръцката криза канцлерът на Германия Ангела Меркел е провела вчера (неделя) телефонен разговор с премиера на Гърция Алексис Ципрас.
Двамата са се съгласили да продължават да поддържат връзка по време на преговорите между Атина и нейните кредитори, за да се постигне споразумение за гръцкия дълг, заяви гръцки правителствен служител, цитиран от агенция Ройтерс.
По време на техния разговор те изразиха общото си желание за постоянна комуникация по време на хода на преговорите, за да има взаимноизгодно решение в скоро време, посочи гръцкият неназован източник. В същото време обаче се появиха и неофициални версии, че Ципрас всъщност е молил Меркел за пари-
Преди малко немското правителство потвърди за проведения вчера телефонен разговор между Меркел и Ципрас, но отказа да коментира конкретни детайли. (продължава на следващата страница)
Според Ройтерс гръцкият премиер е провел телефонен разговор и с шефа на Еврогрупата Йерун Дейселблум в опит да го убеди за необходимостта от по-голяма помощ за Гърция, като в същото време е настоял за провеждане на извънредна среща с европейските лидери през настоящата седмица.
Междувременно в интервю за гръцката преса вицепремиерът на страната Янис Драгасакис заяви, че Атина и нейните кредитори трябва да постигнат споразумение в началото на май. Очевидно има потенциал и неотложна потребност от временно споразумение, което да бъде сключено през първите дни на май, ако не и в рамките на април, посочва БНР. "Нашето основно искане е настоящият проблем с ликвидността да бъде признат като проблем на общата отговорност и поради това да бъде съвместно адресиран. В противен случай, способността на страната за гладко обслужване на своите външни задължения ще бъде в нарастващ контраст с оцеляването на гръцкия народ", посочва Драгасакис за гръцкия вестник "Авги".
Всички тези изказвания и политически совлаки са факт след като петъчната среща на финансовите министри от Еврозоната приключи, без да се стигне до намиране на решение на гръцката криза. Това беше очаквано, но коментари след края на срещата показват, че представителите на Еврогрупата са били доста ядосани на гръцкия финансов министър Янис Варуфакис, който за пореден път не е излязъл с ясни предложения за реформи. Според неназован участник на срещата, финансовите министри от еврозоната са определили като безотговорни опитите за манипулации от страна на Варуфакис и някои от тях дори са го обвинили, че само прахосва "ценно време" и се държи като комарджия и пълен аматьор.
Очаква се по-късно днес да бъде проведена телеконферентна връзка на т.нар. "Брюкселска група" - техническите експерти на Гърция и на нейните международни кредитори от ЕС и МВФ, преди в сряда (29-и април) да бъде свикана официална среща, имаща за цел ускоряване на преговорите между двете спорещи страни.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.