Гръцкият парламент каза „да” на предложенията към кредиторите

Гръцкият парламент каза „да” на предложенията към кредиторите

Гръцкият парламент гласува в подкрепа на предложенията на правителството към кредиторите и упълномощи кабинета да използва тези предложения като основа за преговори по сключване на споразумение за трета кредитна програма, която да трае три години, предадоха световните агенции.

Поименното гласуване се състоя след дебати на пленарно заседание по правителствения законопроект "Преговори и сключване на кредитно споразумение с Европейския стабилизационен механизъм".

Редица членове на управляващата партия СИРИЗА, след които председателката на парламента Зои Констандопулу и министърът на енергетиката Панайотис Лафазанис, гласуваха с "Тук", което е фактическо въздържане от гласуване. Десет членове на СИРИЗА отказаха да подкрепят предложенията на правителството към кредиторите, като повечето от тях се въздържаха от гласуване, а двама гласуваха против.

Въпреки това обаче нямаше опасност от отхвърляне на правителствените предложения, тъй като те бяха подкрепени и от опозиционните партии "Нова демокрация", "Потами" (Река) и ПАСОК. Против бяха Гръцката комунистическа партия и крайнодясната "Златна зора".

Общо 251 депутати в 300-членния парламент гласуваха в подкрепа на правителствените предложения, 32 гласуваха против, а 8 се въздържаха. От заседанието отсъстваха девет депутати, сред които бившият финансов министър Янис Варуфакис.

Текстът бе приет с гласовете на опозицията, главно социалисти и консерватори, тъй като управляващото мнозинство има 149 депутати от СИРИЗА и 13 от малката дясна суверенистка партия "Независими гърци". Последните подкрепиха предложението.

Според политически коментатори разногласията в мнозинството може да доведат до политически промени, може би във вид на промени в състава на правителството, отбелязва Франс прес.

След края на гласуването премиерът Ципрас заяви, че е получил "силен мандат за завършване на преговорите за постигане на икономически жизнеспособно и социално справедливо споразумение", предаде Ройтерс.

Същевременно кредиторите на Гърция (ЕС, Европейската централна банка и Международният валутен фонд) проучиха новото предложение на правителството на Алексис Ципрас и го определиха за положително. Те виждат в това предложение основа за преговори за трети спасителен план в размер на 74 милиарда евро, предаде Франс прес, позовавайки се на европейски източник.

"Трите институции се договориха да дадат положителна оценка на предложението за реформа, предадено в четвъртък вечерта от гръцкото правителство", каза източникът.

Предложението, което възражда надеждата за постигане на споразумение, което да избегне на Атина излизане от Еврозоната, ще бъде разгледано днес от финансовите министри от Еврозоната на заседание в Брюксел.

Според същия европейски източник обаче срещата на Еврогрупата ще завърши "в най-добрия случай с политическо споразумение", а решението дали да се възобновят преговорите с Атина ще се вземе на срещата на върха на държавните и правителствени ръководители на 28-те в неделя в Брюксел, предаде БТА.

Освен това, ако Гърция и европейските й партньори се договорят по този трети спасителен план за Атина, той ще трябва да бъде одобрен от най-малко осем парламента от Еврозоната, като германският ще трябва да направи това два пъти, отбелязва АФП.

Направеното от гръцкото правителство предложение "е основа за преговори за трети спасителен план от 74 милиарда евро за три години: 16 милиарда от МВФ и 58 милиарда от Европейския стабилизационен механизъм, или една десета от капацитета му", подчерта европейският източник, отбелязвайки, че "това следователно не са нови пари".

Според друг европейски източник кредиторите са били "приятно изненадани" от документа, който Атина е изпратила в четвъртък. Те смятат, че той съдържа мерки "много подобни на предлаганите от Европейската комисия" в края на юни. В документа от 13 страници, озаглавен "Приоритетни действия и ангажименти", който бе оповестен в нощта на четвъртък срещу петък, Атина се ангажира да приеме голяма част от мерките, които бяха предложени от кредиторите на 26 юни и отхвърлени от гърците на референдум в неделя.

Предложенията на правителството на Ципрас действително изглеждат много сходни с последния текст на кредиторите по повечето спорни теми като пенсии, ДДС, приватизации или корпоративен данък, отбелязва АФП.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ