Еврокомисията въвежда два нови финансови инструмента за насърчаване на инвестициите

Еврокомисията въвежда два нови финансови инструмента за насърчаване на инвестициите

Европейската комисия прие днес два нови „стандартни“, т.е. „готови за употреба“ финансови инструмента за инвестиции по линия на европейските структурни и инвестиционни (ЕСИ) фондовете, с които се цели да се улесни достъпа до финансиране за новосъздадените предприятия и за организаторите на проекти за градско развитие.

Готовите за употреба финансови инструменти са съобразени с нормативната уредба на ЕСИ фондовете и правилата за държавната помощ, и са предназначени по-скоро да увеличат усвояването на револвираща финансова подкрепа от държавите членки, отколкото на традиционната безвъзмездна финансова помощ, както и да обединят средства от публични и частни източници.

Три инструмента от този вид вече съществуват: заем с поделяне на риска, основан на споделяне на риска между публични и частни ресурси, и инструмент с ограничена гаранция, при който публичните средства служат за гаранция срещу неизпълнение на задължението за плащане в рамките на кредитния портфейл на банката. И двата инструмента целят да предоставят по-добър достъп до финансиране за МСП. Третият инструмент е заем за обновяване в подкрепа на проекти за енергийна ефективност и енергия от възобновяеми източници в сектора на жилищното строителство.

Новите два инструмента са следните:

Механизъм за съвместни инвестиции за осигуряване на финансиране за стартиращи предприятия и МСП. Тази подкрепа ще им позволи да разработят своите бизнес модели и да привлекат допълнително финансиране чрез колективна инвестиционна схема, управлявана от един основен финансов посредник. Общият размер на инвестициите, които съчетават използването на публични и частни средства, може да достигне 15 млн. евро на МСП. В периода 2007—2013 г. SAS JEREMIE във френския регион Лангедок Русильон беше пример за такъв механизъм за съвместни инвестиции, като използва ресурсите на Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) за привличане на частен капитал и инвестиции във високотехнологични МСП.

Фондовете за градско развитие ще подкрепят проекти за устойчиво градско развитие, по-специално в областта на обществения транспорт, енергийната ефективност или дейностите по обновяване на градските райони. Проектите трябва да са финансово жизнеспособни и част от стратегия за интегрирано устойчиво градско развитие. Общият размер на инвестициите, които съчетават използването на публични и частни средства, може да достигне 20 млн. евро на проект. Подкрепата ще бъде под формата на заемен фонд, управляван от финансов посредник със средства от ЕСИ фондовете, както и с най-малко 30 % принос от частен капитал. Такъв фонд за градско развитие беше създаден в Поморско воеводство, Полша, в периода 2007—2013 г.

История на досието

В сравнение с безвъзмездната финансова помощ, финансовите инструменти привличат повече частни и бюджетни средства за допълване на първоначалното обществено финансиране.
Обхватът на използването на тези инструменти бе разширен, така че да засегне различни инвестиционни области - малки и средни предприятия, енергийната ефективност и ефективното използване на ресурсите, цифровите технологии, устойчивия транспорт, научноизследователската и развойна дейност.

С новата рамка бяха въведени нови стандартизирани финансови инструменти, редът и условията за които са предварително определени и които са създадени за бързо въвеждане в употреба. 

Предвижда се над 20 млрд. евро от европейските фондове да бъдат използвани чрез финансови инструменти до 2020 година

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ