Еврокомисията постави България под специален мониторинг

Еврокомисията постави България под специален мониторинг

България е една от петте държави в ЕС, за които Европейската комисия е установила, че изпитват прекомерен макроикономически дисбаланс. Според ЕК България, Хърватия, Франция, Италия и Португалия са държавите, които изпитват прекомерен дисбаланс, а при Финландия, Германия, Ирландия, Холандия, Испания, Швеция и Словения има само „дисбаланс”.

По тази причина комисията поставя под специален мониторинг всички държави, при които е открит някакъв вид нестабилност, като той ще бъде съобразен с вида и размера на дисбаланса. По този начин ще се засили надзорът на ответните мерки на политиката на държавите членки чрез по-активен диалог с националните органи, чрез мисии и доклади за напредъка.

„Днес може ясно да се види, че държавите, предприели най-всеобхватни и най-своевременни реформи в своите икономики, вече усещат тяхното положително въздействие. Останалите държави трябва да положат повече усилия, ако искат да създадат повече работни места и растеж за своите граждани. Ние представихме подробен анализ за предизвикателствата пред всяка държава и с нетърпение очаквам да обсъдим този анализ с националните органи, за да бъдат подпомогнати и насърчени така необходимите реформи”, посочи комисарят по икономическите и финансовите въпроси, данъчното облагане и митническия съюз Пиер Московиси.

Според Еврокомисията дисбалансите в българската икономика пречат на възстановяването на частните инвестиции. Нетните външни задължения и брутният външен дълг на България остават големи. Корпоративната задлъжнялост извън финансовия сектор е висока. Икономическият растеж продължава да бъде потискан от дефлация, лоша бизнес среда и корупция.

По отношение на Австрия и Естония, за които тази година за първи път бяха изготвени задълбочени прегледи, беше установено, че не са засегнати от дисбаланси. В Белгия, Унгария, Румъния и Обединеното кралство не са установени дисбаланси.

Гърция и Кипър, в които понастоящем се изпълняват програми за подкрепа на стабилността, не са обхванати от днешния пакет.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ