Европа поема курс към борба със здравните неравенства

Европа поема курс към борба със здравните неравенства

Здравеопазването не е болна тема само в България. Много от пациентите в Европа днес имат ограничен достъп до навременни и адекватни диагностика и лечение. Това е всеобщо мнение, споделяно както от различните пациентски организации в ЕС, така и от медицинското съсловие, фармацевтичната индустрия и здравните институции. Това е и основата, на която стъпва широка, общоевропейска платформа за партньорство между всички тези страни, ангажирани с търсенето и предлагането на нови, действащи решения за качествено здравеопазване.

Има съществено и нарастващо неравенство в достъпа до здравеопазване в Европа, констатират още през 2012 години Европейският пациентски форум и българският Национален пациентски форум. Двете организации стават основните инициатори на бъдещото партньорство за преодоляване на тези неравенства, чийто официален старт бе даден в началото на септември, миналата година

Още тогава са откроени някои тревожни тенденции: здравните системи са под натиск на нарастващото търсене на здравни грижи поради застаряването на европейското население и редица други фактори. В последните години, в много страни, разходите за здравеопазване растат по-бързо от БВП. Последните години обаче са и годините на глобалната икономическа криза, последвана от финансова, принудила правителствата да въведат серия от бюджетни икономии във всички сфери – включително и в здравеопазването. В една от най-чувствителните и приоритетни социални сфера са задействани рестрикции като орязване на основните пакети от публично финансирани услуги, увеличаване на доплащането за лекарства и медицински грижи и пр. А в свой анализ Световната банка с тревога отбеляза, че в България – „най-бедната страна членка на ЕС” масово пациенти с хронични заболявания се отказват от лечение и купуване на лекарства заради непосилните за тях цени.

Неравенства в достъпа до медицинска помощ, отглеждани от обедняване, в една или друга степен вече са факт във всички страни-членки на ЕС, но най-вече в тези с по-нисък БПВ или пък с високи бюджетни дефицити в Южна и Източна Европа.

Обобщената картина към момента е, че пациентите плащат за това, че Европа няма компетентни политики в областта на здравеопазването, казва българският евродепутат Андрей Ковачев. Той бе домакин на конференция, която се проведе на 27 януари в Брюксел. На форума бе обявено учредяването на Група на евродепутатите, ангажиращи се да започнат активна работа по проблемите със здравните неравенства. „Отдаваме повече значение на земеделието и добруването на животните, отколкото на здравето на хората. Европейските институции трябва да са по-ангажирани с проблемите на пациентите.”, посочи още Ковачев, който е инициатор за сформирането на групата. Тя ще служи като мост между всички, обединени от каузата за осигуряване и гарантиране на по-качествени медицински грижи страни и европейските институции в търсенето и намирането на ефективни решения. В нея се включват не само евродепутати от страни, които са сред новата вълна членове на ЕС, но и от държави с дългогодишно присъствие и авторитет в общността - Румъния, Чехия, Австрия, Ирландия и Република Хърватска.

Своята подкрепа за инициативата заяви и европейският комисар по здравеопазване в ЕС г-н Витенис Андриукайтис, който бе специален гост на конференцията. Той декларира готовността на Европейската комисия да работи за превръщането на предложенията на Групата в политики,  помагащи на страните членки да преодолеят проблемите със здравните неравенства.

"Има много възможности европейските институции да помагат на различните държави в преодоляването на здравните неравенства – не само с изработване и въвеждане на политики, но и със средства по различни програми, стига пациентските общности, медицинските съсловия, фармацевтичната индустрия да бъдат активни в откриването и назоваването на приоритетите, в които трябва да обединим усилията си. Очакваме важните и добрите идеи, с които ще започне да се създава моделът на универсален достъп до качествено здравеопазване", подчерта Андрей Ковачев.  

Една от първите стъпки ще е стартирането на общоевропейско проучване, което да идентифицира неравенствата в достъпа до здравеопазване, да открие „пробойните” в системите, стана ясно още на форума в Брюксел. Негови задачи ще бъдат да се  идентифицират ключовите пречки при достъпа до здравни грижи за пациентите по комплексен начин и да се направи оценка на пропуските по отношение на достъпа до качествени здравни услуги в държавите-членки на ЕС.

Послание до участниците в събитието изпрати и българският министър на здравеопазването д-р Петър Москов, който пое ангажимент да работи за създаването на подобен модел на партньорство между заинтересованите страни и държавните институции и в България.

Ирина Велева, Брюксел

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ