ЕК с наказателна процедура срещу България заради Закона за земята

ЕК с наказателна процедура срещу България заради Закона за земята

ЕК с наказателна процедура срещу България заради Закона за земята

Европейската комисия стартира наказателна процедура срещу България заради ограниченията, които тя налага на покупката на земеделски земи от чужденци, заложени в Закона за земята. Процедурата е започната освен срещу България и срещу още три европейски държави - Унгария, Литва и Словакия.

Четирите страни трябва да представят съображенията си относно своите закони, които регулират придобиването на земеделски земи, се казва в прессъобщение на комисията.

"Тези нормативни актове съдържат няколко разпоредби, които могат да се считат за ограничаващи свободното движение на капитали и свободата на установяване по смисъла на правото на ЕС", посочва текстът. Всякакви ограничения на тези залегнали в Договора основни свободи трябва да бъдат надлежно обосновани и да съответстват на принципите за недопускане на дискриминация и за пропорционалност, смятат от ЕК.

Макар че държавите членки на ЕС имат право да определят свои собствени правила за насърчаване на развитието на селските райони, за запазване на земята за селскостопански цели и за избягване на спекулативен натиск върху цените на земята, това трябва да се извършва в границите, предвидени в правото на ЕС.

Според Комисията оспорваните национални разпоредби съдържат също така някои ограничения, които могат да дадат възможност за дискриминационно третиране на инвеститорите от други държави членки. Те включват: изискване за пребиваване в дадената страна, ограничения за лица без постоянен адрес или предишна стопанска дейност в дадената страна, различни ограничения за лица без професионални познания, за прехвърлянето на правото на ползване на земи или за юридически лица, както и правна несигурност, свързана с предварителното одобрение на договорите за продажба.

Искането на Комисията е под формата на официално уведомително писмо — първият етап от процедурата за установяване на нарушение съгласно член 258 от Договора за функционирането на Европейския съюз. Засегнатите държави членки имат срок от два месеца за отговор.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ