Йоахим Гаук: Българската икономика може да увеличи потенциала си

Йоахим Гаук: Българската икономика може да увеличи потенциала си

Германските предприемачи знаят, че България е атрактивна и има традиции като място за инвестиции, с ниски данъчни ставки и квалифицирани и мотивирани кадри. (...) Все още инвеститорите от Германия отбелязват, че българската икономика е под нивото на реалните си възможности и се движи, образно казано, "с ръчна спирачка". Ако не се използва тази "ръчна спирачка", би се отключил още по-голям потенциал. 

Това заяви президентът на Германия Йоахим Гаук в присъствието на българския държавен глава Росен Плевнелиев, представители на немския и българския бизнес, дипломати, предприемачи и експерти по време на откриването на форума "Индустрия 4.0", който се провежда днес в столичния хотел "Шератон". Събитието се организира от Германо-Българската индустриално търговска камара (ГБИТК) като място за обмен на германското ноу-хау с българския бизнес и поле за дискусии за новите развития в технологиите, които подпомагат икономиките и инвестициите - например облачното съхранение на данни, Интернет на нещата и други. 

"Устойчивото икономическо развитие в ерата на Индустрия 4.0 е предпоставка за инвестиции и иновации", посочи германският президент.  Индустрия 4.0 е епоха на дигитализация, електронизация на бизнес процесите на множество различни производства и услуги, създаване на работни места чрез аутсорсинг. 

По думите на Гаук, предпоставките, които биха увеличили германските инвестиции в България, са организация на инфраструктурата, реформа на администрацията, която да съпъстства всички други положителни процеси на развитие на държавата, създаване на достатъчна правна сигурност и старата тема - борба с корупцията. "Правната, вътрешнодържавна сигурност е не само предпоставка за дългосрочно конкурентно предимство, тя е условие за просперираща национална икономика", посочи Гаук. "Ефективната, надеждна и придържаща се към правилата администрация увеличава доверието в държавата", каза федералният президент. 

"Виждаме възможностите си и не крием проблемите. Амбициозни сме и знаем. че заедно можем повече. Германия е стратегически търговско-икономически партньор. Българската страна отдава приоритетно значение за развитието на двустранните отношения", заяви на откриването на форума българският държавен глава Росен Плевнелиев.

"След присъединяването на България към Европейския съюз, връзката на Германия с България се заздрави още повече. Германия днес е най-големият външен пазар за нас", посочи той. И изтъкна, че все повече чуждестранни компании предпочитат България като дестинация за изнасяне на услуги и производства. "Секторът на изнесените услуги процъфтява в България. Създадохме към днешна дата над 40 000 работни места. България беше обявена за най-добрата аутсорсинг дестинация в Европа", отбеляза българският президент. 

От присъединяването на България към ЕС търговският стокообмен между Германия и България е нараснал с 67%, стана ясно на форума. През 2015 г. България отчете нов рекорд в стокооборота  - близо 6.3 млрд. евро, цитира данни д-р Митко Василев, управител на ГБИТК. Той говори за икономическото значение на федералната република като най-важен търговски партньор на България, който е неизменно сред стратегическите инвеститори у нас. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ