Как да получим финансиране от „Плана на Юнкер”

Как да получим финансиране от „Плана на Юнкер”

„Европейския фонд за стратегически инвестиции“ (ЕФСИ), известен още като „План Юнкер” има за цел  да подкрепя стратегически инвестиции в ключови области като инфраструктура, образование, изследвания и иновации, както и рисково финансиране за малки и средни предприятия (МСП). Фондът разполага с 21 млрд. евро, от който от европейския бюджет гаранцията е в размер на 16 млрд. евро, 5 млрд. евро са осигурени от Европейската инвестиционна банка.

 „Целта е на основата на тези средства да катализираме допълнително инвестиции: за всяко едно инвестирано евро от гаранционния фонд да се мобилизират допълнителни инвестиции от частния и публичния сектор на стойност 15 евро. По този начин се очаква фондът да мобилизира допълнителни инвестиции в размер на 315 млрд. евро в Европа за следващите три години”, съобщи зам.-председателят на ЕФСИ Илияна Цанова, която бе гост на информационно събитие, организирано от Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) в Представителството на Eвропейската комисия в България.

„Парадоксът се състои в това, че не ликвидността е проблем в Европейския съюз. През последните години вследствие на мерките, взети от Европейската централна банка, разполагаме с достатъчно ликвидни средства. Проблемът е в липсата на готовност за поемане на риск от страна на инвеститорите и финансовите институции“, очерта ситуацията Илияна Цанова. Чрез ЕФСИ ще се адресира именно този проблем.

Тя разясни, че ЕФСИ е част от Инвестиционния план за Европа, който е стратегическа инициатива на комисията „Юнкер“ за подобряване на конкурентоспособността на европейската икономика и възстановяване на растежа.

Цанова разграничи трите стълба на Инвестиционния план за Европа: първият стълб се състои от мерки за подобряване на средата за инвестиции чрез подобряване на регулаторната среда и засилване на ролята на единния пазар. Вторият стълб е техническа помощ за подготовка на качествени проекти чрез център за техническа помощ. Третият стълб е финансовият инструмент на Инвестиционния план, а именно - ЕФСИ.

ЕФСИ ще се изпълнява от Европейската инвестиционна банка и Европейския инвестиционен фонд, които са основната контактна точка за всички инвеститори, които имат проекти.

Две са основните възможности за финансиране: от една страна ще се финансират проекти в сферата на инфраструктурата и иновациите директно на ниво „компании и проекти”. Финансирането на МСП ще се осъществи в партньорство с търговските банки, инвестиционни фондове и други финансови посредници. „Тъй като 90% от българските компании са МСП, за България е важно да привлечем повече банки на местно ниво за партньори на ЕФСИ, които да осигурят така необходимото финансиране при добри условия за МСП”, изрази желанието си Илияна Цанова.

Заместник-председателят на ЕФСИ подчерта, че не става дума за безвъзмездни субсидии, а за широка гама от финансови продукти като дългосрочни заеми, гаранции, инструменти за споделяне на риска и акционерен капитал. Според Цанова проектите трябва да се основават на добър бизнес план и да генерират паричен поток.

Фондът покрива инвестиции във всички 28 държави членки на неквотен принцип. „Тоест финансирането ще бъде насочено натам, където има търсене. Едно от предизвикателствата, с които се сблъскваме, е недостатъчният брой на проекти, които имат готовност да получат финансиране. Затова разчитаме много на центъра за техническа помощ, който да окаже съдействие на фирмите или на публичния сектор да подготвят качествени проекти”, сподели Илияна Цанова. Тя апелира фирмите да се възползват от тази възможност. Възможно е скоро в България да отвори врати регионален център за техническа помощ, който да подпомага изграждането на капацитети за МСП, така че да се увеличи техният шанс за привличането на инвестиции.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ