Какво предлага Гърция на кредиторите
Два часа преди крайния срок за новите гръцки предложения, който изтече в полунощ, Атина внесе проекта с новите мерки за излизане от кризата.
В 13-страничното предложние „Приоритетни действия и ангажименти” премиерът Ципрас и финансовият министър Цакалотос приемат да приложат почти всички мерки, предложени от кредиторите на 26 юни, които Атина отхвърли с обявяването на референдума.
Гърция иска преструктуриране на дълга и нов спасителен пакет от 53, 5 млрд. евро за плащанията по дълга до 2018 г., както и помощ от 35 млрд. евро в подкрепа на икономически растеж.
В замяна предлага съществени увеличения на данъка добавена стойност, намаляване на държавните разходи за пенсии и приватизация.
Новият план на правителството предвижда първичния излишък от 1 процент през 2015 г. и 2 процента през 2016 г. Планираният ръст на ДДС е 23% за ресторантите и кетъринга, както и увеличение на корпоративния данък през 2015 г. За основните продукти, електричеството и хотелите ДДС остава 13%, за лекарствата, книгите и билетите за театър – 6%. Повишаването на ДДС беше ябълката на раздора пред последните месеци на преговорите.
Атина се съгласява да премахне данъчните облекчения за островите, като се започне от най-богатите и туристическите острови. Този процес ще започне през октомври и трябва да приключи в края на 2016 г.
Правителството също така предлага да увеличи данъка върху луксозното имущество, както и да обложи с данък телевизионните реклами и да намали субсидиите за дизелово гориво за земеделските производители.
Атина приема да намали разходите за отбрана с 300 милиона евро - 100 до края на 2015 и още 200 до края на 2016 г.
Страната планира да започне приватизация на държавни компании, регионални летища и пристанищата в Пирея и Солун. Ципрас замрази раздържавяването им веднага след идването си на власт.
Правителството си поставя за цел да спести 1 процент от БВП от намаляване на разходите за пенсии през 2016 г., като сложи край на ранното пенсиониране.
Днес гръцкият парламент трябва да гласува предложението на кабинета.
Ако двете страни са доволни, би трябвало в неделя лидерите на всички 28 страни от Евросъюза да получат финалния вариант на сделката.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.