Премахват годишните доклади за напредъка на държавите, кандидати за членство в ЕС

Премахват годишните доклади за напредъка на държавите, кандидати за членство в ЕС

ЕС решава да премахне докладите, представяни досега всяка година за всяка държава, кандидатстваща за членство в Общността. Докладването вече ще бъде съобразено в по-голяма степен с естеството и хода на отношенията с всяка държава, съобщи Европейската комисия.

„Днес комисията представи основните насоки в прегледа на европейската политика за съседство, който включва обновен подход към източните и южните съседи на ЕС. Терористичните нападения в Париж в петък и неотдавнашните удари в Ливан, Египет, Турция и Ирак доказват отново, че сме изправени пред заплахи, на които международната общност трябва да реагира обединена”, коментира върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини.

„Трябва да изградим по-безопасна среда, да се опитаме да разрешим множеството кризи в общия ни регион, да подкрепяме развитието и растежа на най-бедните райони, да намерим решения за първопричините за миграцията. Политиката на съседство ще отстоява общите ни ценности и интереси и ще ангажира партньорите ни в засилено сътрудничество по въпросите на сигурността”, добави тя.

„Конфликтите, тероризмът и радикализацията са заплаха за всички нас. Но бедността, корупцията и лошото управление също са източник на несигурност, коментира еврокомисарят по въпросите на съседството Йоханес Хан. Ще преосмислим отношенията с нашите партньори, където е необходимо, в светлината на естествено споделените общи интереси. От ключово значение ще бъде икономическото развитие, където ще се наблегне в значителна степен на заетостта и уменията на младежта”, добави той.

Докладът посочва, че не всички партньори на ЕС се стремят да се съобразят с правилата и стандартите на Общността. Новият подход в политиката на съседство включва повече работа с държавите-партньори в областта на сигурността, особено по отношение на предотвратяването на конфликти, борбата с тероризма и радикализацията. Сред другите приоритети са безопасната и законна мобилност, както и противодействието на незаконната миграция, трафика на хора и незаконното превеждане през граница. Ще бъде обърнато по-голямо внимание на сътрудничеството в областта на енергийната сигурност и действията срещу изменението на климата.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ