Юнкер атакува Фараж в Европарламента: Защо сте още тук? (видео)

"Защо сте още тук?", обърна се председателят на Европейската комисия Жан Клод Юнкер към франкцията на евроскептиците в ЕП начело с британския депутат Найджъл Фараж по време на извънредно свиканото днес заседание на евродепутатите, на което да се обсъдят резултатите от референдума във Великобритания.

"Длъжни сме да уважаваме британската демокрация и начина, по който тя изрази виждането си", започна речта си Юнкер пред евродепутатите. Тези му думи предизвикаха веднага аплодисменти сред Фракцията на Партията за независимост на Обединеното кралство на Найджъл Фараж.

Юнкер обаче ги попари: "Това е последният път, когато аплодирате тук! И до известна степен наистина съм изненадан, че сте тук. Вие се борите за напускане. Британците гласуваха за напускане. Защо сте тук?", попита специално на английски Юнкер, който говори пред Европарламента на немски и френски. Впоследствие, добави и още един израз на английски:"No notification - no negotiation"  (Няма уведомление, няма преговори!) 

Председателят на ЕК подчерта категорично, че ЕС не бива да преговаря с Обединеното кралство, докато то не подаде официално молба за напускане на ЕС и че Съюзът, а не тези, които го напускат, трябва да определи бъдещите взаимоотношения. Очевидно визираше изказвания на най-активните лобисти за Brexit като Борис Джонсън например, които от вчера обясняват, че интересите на британците в отношенията с ЕС няма да бъдат накърнени.

"Изненадан съм, че във Великобритания казват, че не съм демократ, а технократ и робот", посочи още Юнкер. "Аз съм готов да приема изхода от вота във Великобритания, а самата Великобритания не е готова да го направи", добави той и с тънка ирония сподели, че разбира трудното положение на правителството на Дейвид Камерън, което загуби в гласуването. Но даде ясно да се разбере, че това не може да бъде повод да се бави официалното заявление на страната за напускане. Той призова британците "да не си играят на котка и мишка и да се крият", за да не продължават несигурността и трусовете на пазарите.

"Не е допустимо да се правят опити за споразумение с британското правителство през задната врата", каза още Юнкер и специално подчерта, че е забранил на всички комисари и генерални директори да раговорят с когото и да било от британската страна, преди тя да е подала официалната молба за напускане. "Трябва да сме наясно, че отношенията ни с Великобритания трябва да бъдат поставени на нова основа. Това определяме ние, а не онези, които искат да напуснат ЕС".

"Не съм нито уморен, нито болен, както пишат германските вестници, лекарите се правят на журналисти..."Ще се боря за обединена Европа до последния си дъх. Аз съм тъжен след този британски вот и не го крия. Това не е сантиментализъм, а дълбоко убеждение... Не съм робот, не съм машина, аз съм истински европеец", сподели още Юнкер.

"Разбрах това, което знаех и преди заседанието - не трябва да се оставя нацията в ръцете на националистите. Трябва да се уважават нациите, но не и националистите", заяви в края на речта си той  и малко след това напусна сесията заради среща с британския министър председател Дейвид Камерън.

За следобед в Брюксел бе насрочена среща на върха на ЕС, на която британският премиер Дейвид Камерън ще информира 27-те държавни и правителствени ръководители за ситуацията в страната му след референдума. Утре те трябва да проведат дискусия без участието на Камерън по две основни точки: напускането на Великобритания и бъдещето на ЕС.

Междувременно, Фараж също взе думата в дебата по време на пленарното заседание на Европарламента. В типичния си настъпателен стил той заяви: "Когато дойдох тук преди 17 години и ви казах, че искам да извадя ОК от ЕС, вие ми се смеехте. Защо не ми се смеете сега? Вие като политически проект сте във (фаза на) на отричане!" После обяви, че  британците са гласували да излязат от Европа, защото тя се е опитала да им наложи политически съюз. "Ние предлагаме искрица надежда на всеки истински демократ в Европа. Обединеното кралство не е единствената страна, която ще напусне ЕС", заяви Фараж.

Ги Верходстад от АЛДЕ с облекчение отбеляза по адрес на Фараж: „Най-накрая ще се отървем от най-голямото прахосване на пари от бюджета на ЕС, който от 17 години плаща Вашата заплата!“

В разгорещените дебати ясно бяха заявени позициите на Шотландия и Северна Ирландия.

„Ние сме горди да бъдем шотландци, а аз съм горд да бъда европеец. Искам моята страна да бъде интернационална, отзивчива, екологична, справедлива – европейска. Народът на Шотландия заедно с народа на Северна Ирландия и хората в Лондон, както и много други хора в Уелс и Англия, гласуваха да останат в нашето семейство от нации. Настоявам това положение да бъде уважено. Ще ни трябват хладни умове и топли сърца. Но запомнете това: Шотландия не ви изостави. Моля Ви, скъпи колеги, не изоставяйте Шотландия сега!“, обяви Аман Смит, а думите му предизвикаха бурни аплодисменти в залата.

 „Ние в Северна Ирландия не сме обвързани от вота на Обединеното кралство. Ние уважаваме и се придържаме към вота от Северна Ирландия, който точно като Шотландия беше за оставане в ЕС. Последното, от което народът на Северна Ирландия се нуждае, е нова граница с 27 държави!“, посочи от своя страна Мартина Андерсън от фракцията на ЕОЛ/СЗЛ

 

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ