България се издигна до 23. място по икономическа свобода за 2022 г.

България се издигна до 23. място по икономическа свобода за 2022 г.

България записа безпрецедентен ръст – с 8 позиции, в глобалното подреждане по икономическа свобода. Страната ни се нарежда на 23. сред 165 държави и територии, включени в изследването “Икономическа свобода по света 2022” на Института за пазарна икономика и Канадския институт „Фрейзър“.

Тазгодишното издание е базирано на данни от 2020 г. (последните глобално сравними данни). За поредна година Хонконг и Сингапур оглавяват класацията, следвани от Швейцария, Нова Зеландия, Дания, Австралия, САЩ, Естония, Мавриций и Ирландия. В дъното ѝ са Венецуела, Судан и Зимбабве.

Кое издигна нагоре България

Изследването класира България на 23. място. Тя е сред най-свободните държави, въпреки че оценката за икономическата свобода в страната намалява. Резултатът на страната ни е 7,69 т. (от максималните 10 т.), което е спад с 0,10 т. спрямо миналогодишното представяне, сравняват от ИПИ.

Причината за изкачването на България в класацията е влoшаването на свободата в редица държави. Страните по света отбелязва рекорден срив по този показател – през 2020 г. резултатът е с 0,16 т. по-нисък от достигнатия през 2019 година. „Това изтрива десетилетие развитие и повишаване на икономическата свобода по света, а спадът е над три пъти по-голям от  отчетения непосредствен след финансовата криза от 2008-2009 година. Така пандемията Ковид-19 се превръща в най-голямата катастрофа за икономическата свобода в световен мащаб”, коментира Светла Костадинова, изпълнителен директор на ИПИ.

През 2020 г. повечето държави увеличават значително трансферите и субсидиите, поемат нови дългове и печатат пари, у нас тези негативни политики са в сравнително ограничен мащаб – компенсациите са сравнително малко, мерките са относително хлабави. Така например, Австрия губи половин точка заради повишаването на преразпределението и субсидиите в страната. Испания отписва четвърт точка за стабилни пари заради поевтиняването на акциите и печатането на пари. Португалия заличава почти цяла точка заради ръста на държавния дълг.  

Къде се представяме добре

Трябва да признаем, че България има някои приоритети, които ѝ гарантират стабилност през годините и осигуряват престижно място в класацията - ниското подоходно облагане (плосък данък), стабилните пари (валутен борд), ниски мита (членство в ЕС), свободното кредитиране (голям брой банки) – дългосрочни политики за растеж и просперитет.

Проблемите на България

Ахилесовата пета на България е категория „Правна система и право на собственост“, където липсва подобрение. Резултатът е 5,96 т., или с 0,02 т. повече от миналогодишното издание, въпреки ниската база. „Особено лошо е представянето на страната при безпристрастността на съдилищата, доверието в полицията и защитата на правото на собственост (всички с по под 5 точки). Така, докато в останалите страни членки оценките са около 8 т., резултатът на България е близък до този на държави като Уругвай, Бутан, Монголия, Индия”, коментира Костадинова.

Слабата правна система и защита на право на собственост са пречка пред инвестициите, предприемачеството и дългосрочното развитие на икономиката и за съжаление това не може да бъде преодоляно с по-добри постижения в други измерители на свободата.

Други негативни фактори са формалното изпълнение на законодателство и големите регионални различия. В редица компоненти индексът отчита разпоредбите в нормативните актове, а не реално дали и как се прилагат. А когато корупцията е широкоразпространена, прилагат се незаконни режими, има доминация на един работодател, институциите не работят, а съдилищата не действат като коректив на другите власти, за да гарантират справедливост, това е фатално.

Свободата е важна защото...

И тази година индексът изследва връзката между свободата и различни аспекти на икономическия и социален живот и илюстрира разликите в развитието между най-свободните ¼  от държавите (42 страни) и най-несвободните ¼ (40 страни):

  • БВП на човек от населението е 7 пъти по-висок;
  • доходът на най-бедните 10% от населението е над 8 пъти по-висок;
  • продължителността на живота е с 15 години по-висока;
  • детската смъртност е 10 пъти по-ниска;
  • нивото на бедност от много по-ниско;
  • делът на записаните в училище деца е много по-висок;
  • хората в свободните държави считат себе си за по-щастливи.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ